Sinir Sıkışması Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


Sinir Sıkışması en sık rastlanan sinir hastalıklarından biridir. Sinirlerin kemik, kıkırdak, tendon ve kas gibi dokular tarafından baskıya maruz kalması sonucunda meydana gelmektedir. Bu baskı sonucunda sinirler ağrı, karıncalanma ve uyuşma gibi etkiler göstermektedirler. Vücudun her yerinde görünebileceği gibi genellikle 1-2 hafta gibi bir sürede tedavi edilebilmektedir. Tedavi edilemeyen daha ciddi durumlarda ise cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

Sinir Sıkışması Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Sinir sıkıştırmasının asıl nedeni dokuların sinirlere basınç uygulamasıdır. Disk kayması ve bel fıtığı gibi nedenlerde oluşmaktadır. Fazla karşılaşılmasada karpal tünel sendromu da bu nedenlerin arasında gösterilebilmektedir. Aynı zamanda yaralanmalar veya travmalarda da sinir sıkışması meydana gelebilmektedir. Bu akut gelişen durumlar dışında ise obezite, oturma ve duruş problemleri, stres, osteoartrit, sportif faaliyetler de bu hastalığa neden olabilmektedir. Kısa süreli sıkışmalarda kalıcı bir hasar görünmezken uzun süreli artık kronikleşen durumlar da çok ciddi yan etkilerde meydana gelebilmektedir.

Eğer tedavi edilmezse nöronlar kendisini yenileyemeyen dokular olduğu için zedelenen sinirler bir daha yerine gelemez. Bu yüzden erken tanı çok büyük önem taşımaktadır. Eğer doğru zamanda müdahale edilmezse sinirler ölür ve yenilenemez. İlgili bölgede ise hayat boyunca sürecek his ve güç kaybı yaşanacaktır.

Genellikle sıkışmanın görüldüğü bölgeler de uyuşukluk ve his kaybı yaşanırken çoğu zaman ağrı ile görünmektedir. Karıncalanma ve güç kaybı ile el ve ayaklarda da hareket kaybı yaşanabilir. Önemli olan bu belirtilerden birini veya birkaçını gösterdiğinizde en yakın sağlık kurumuna başvurarak teşhisin koyulması ve tedaviye hemen başlanması olacaktır. Akut gelişen ve bir an önce müdahale edilen sıkışmalar kronikleşmeden tedavi edilmelidir.

Sinir Sıkışması Nasıl Teşhis Edilir?

Sinir sıkıştırmasında hasta öncelikle fiziki muayeneden geçirilir. Doktorunuz sinir sıkışmasından şüphe ederse sizi bir takım testlere almaktadır. Ortalama 1 saat süren testler çeşitli aşamalardan oluşmaktadır. Sinir ileti çalışması ile elektriksel iletiminiz ölçülecektir. Sorunlu bölgeye bazı elektrotlar yerleştirilerek düşük frekanslarda elektrik akımı verilir. Sonuçta ise sinirlerdeki iletim bozuklukları ve sinirlerin iletim hızları ölçülmektedir.

Elektramiyografi yani EMG de ise kaslarınızdaki elektrik deşarjı ölçülmektedir. İğne şeklinde ki elektrotlar kaslar içine yerleştirilir ve ciddi ağrılara neden olur. Elektrotlar yerleştirilince ise kasların hareket etmesi gerekmektedir. Bunun sonucunda ise sıkışmanın seviyesi hakkında bilgiler elde edilmektedir.

Manyetik Rezonans Görüntüleme yani MR da ise vücudun hem sert hem de yumuşak dokuları görüntülenebilmektedir. MR yönteminde radyo frekansları kullanılmaktadır.

 Sinir Sıkışması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doktor teşhisini koyduktan sonra hastaya yaptığı hareketlerden uzak durmasını ve ilgili bölgeyi dinlendirmesini tavsiye edecektir. Genellikle atel veya bant uygulaması kullanılması uygun görülmektedir. Hastanın ilgili bölgesi bir süre dinlendirildikten sonra ise fizik tedavi uygulaması başlatılacaktır. Fizik tedavi hem sinirler üzerindeki basıncı hafifletecek hem de kasların esnemesine ve güçlenmesine neden olacaktır. Bunun dışında sinir sıkışmasında ilaç tedavisi de yapılabilmektedir. Genellikle aneljezik ve kortkosteroid enjeksiyonlar çok fayda sağlamaktadır. Bu şekilde hastanın ağrıları ve semptomları da azalmaktadır. Bir çok hasta enjeksiyonlardan sonra kendini iyi hissettiği için sorunlu bölge üzerinde yaptığı ağır hareketlerine devam etmektedir. Bu ise çok sık yapılan ve görülen büyük yanlışlardan bir tanesidir.

Fizik tedavi ve enjeksiyonların fayda göstermemesi durumunda ise ameliyat yapılmaktadır. Sorunlu sinirler tünel içinden alınarak medial epikondil’in ön tarafına taşınmaktadır. Sinirin gerginliği azalacağı gibi sorun çözülmektedir. Ameliyat sonrası iyileşme süreci ise genellikle tam sonuç vermekte, hasta mükemmel bir şekilde günlük aktivitelere dönüş yapabilmektedir. Yalnız tanı geç koyulmuş veya müdahale geç yapılmış, kas erimesi ciddi boyutlara ulaşmış hastalarda başarı oranı çok daha düşük olmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.