Sinop Baskını


Osmanlı kuvvetlerinin Anadolu ve Rumeli de elde ettiği başarılar karşısında gururu kırılan Ruslar bunu düzeltmek ve ordunun moralini düzeltmek gayesiyle fırsat gözlemeye başladı. Türklerin büyük gemilerinin boğaza demirlediğini ve küçük gemilerin Karadeniz’e gittiğini öğrenen Ruslar zaferi Karadeniz’de kazanmak istiyordu 5 Kasımda Boğazdan ayrılan Patrona Osman ve Piyale Hüseyin Paşalar kumandasındaki filo Karadeniz de amansız bir fırtınaya yakalandığından Sinop Limanına sığındı.

Filonun Sinop’ta olduğunu haber alan Rus amiral Pavel Stepanoviç, bir kaç keşif gezisinden sonra Sivastopol’dan takviye gemiler getirtti ve baskın için müsait bir zaman beklemeye başladı. İki ve üç ambarlı altı kalyon, iki firkateyn ve üç vapurdan kurulu Rus filosuna mukabil Osmanlı filosu yedi Firkateyn, üç korvet ve iki vapurdan oluşuyordu. Rusların filosu her bakıma daha güçlüydü. Osmanlı gemileri sahil boyunca yarım daire şeklinde bir hat üzerinde demirlemişti ve sahil şeridinde bulunan beş batarya tarafından korunmakta idi.

Rus komutan sisli havada baskın için emir verdi ve harekete geçen filo , Osmanlı gemileri karşısında bir hat üzerinde dizilip toplarını ateşledi. Türk gemilerde karşılık verdi. Topçu savaşında Osmanlı leventlerinin çabası yeterli olmadı ve atılan Humbaralarla Osmanlı gemileri yanmaya başlarken leventlerin çoğu şehit olduğundan top atacak adam kalmamıştı. Osmanlı filosuna ait gemiler karaya vurarak yada batarak işe yaramaz hale geldi geri kalanlar ise yandı. Ruslar daha sonra kalyonlarının toplarını şehrin Müslüman mahallesine ateş etmeye başladılar.

Bu baskın sırasında Osmanlı Filosuna ait 11 gemi tamamen tahrip edilirken 3000 çalışanından 2000’i şehit oldu. Komutan Osman Paşa dahil 125 kişi esir düştü. Geriye kalen 833 kişi ise kurtulmayı başardı. Sinop’taki bataryalarda tahribata uğradı. Ayrıca bir İngiliz ticaret ve yük gemisi ile altı Türk ticaret gemisi de kendini koruyamadı. iki mektep, yedi mescit, 247 ev ve 170 dükkan yanmış beş kişi şehit düşmüş, Ruslardan ise bir zabit ve 33 nefer ölmüş 230 asker de yaralanmıştı. Taif vapuru Rus gemilerinin takip ve saldırılarına rağmen İstanbul’a vardı. Başta Sultan Abdülmecid olanlardan çok üzülmüştür. Kaptan-ı Derya ise İngiliz ve Fransız hükumetini eleştirip,”Bize silahlanmamız, Rusya’ya karşı çıkmamızı söylediler. Şimdi tam böyle bir sıkıntıya düştüğümüz zamanda uzaktan bakıp oturuyorlar” diyordu.

KAYNAK:Ahmet ŞİMŞİRGİL,Kayı9 sonun başlangıcı, 1.baskı, Eylül2017, İstanbul, Timaş yayınları


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.