Sinüzit Neden Olur?


Kış aylarının en sık yaşanan sağlık problemlerinden birisi de sinüzittir. Aniden ortaya çıkan ve hızlı gelişen akut sinüzit ve sürekli olarak tekrarlayan kronik sinüzit olmak üzere ikiye ayrılır. Genellikle antibiyotik ve bazı ilaçların kullanımı ile 1-2 hafta içinde iyileşen bu hastalıkta ilaçla tedavinin sonuç vermediği durumlarda ameliyat seçeneği tercih edilir.

Sinüzit Neden Olur?

Sinüzit kısaca sinüslerin iltihaplanmasıdır. Sinüsler ise yüz kemiklerinin iç kısımlarında bulunan boşluklu yapılardır. İnsanlarda alında, kafa içinde, yanaklarda, gözler arasında ön ve arkada olmak üzere toplam 5 çift sinüs bulunur. Bu sinüsler kemiklerin hafif olmalarını ve darbe emici özellikleri ile de daha dayanıklı olmalarını sağlarlar. Bunun yanında sinüslerin konuşma seslerinin şekillendirilmesinde etkisi bulunur.

Sinüslerin içerisinde mukus üreten mukoza tabakası bulunur. Sinüslerde üretilen bu mukus ise oldukça ince kanallar aracılığıyla burun içine aktarılır. Normal zamanlarda sinüslerin mukus aktarımı yaptıkları bu kanallar sinüslerin havalanmasını da sağlar. Havalanan sinüslerin içerisinde bakteriler üreyemez. Ancak kış aylarında grip ve nezle gibi rahatsızlıklardan dolayı sinüs kanalları sık sık tıkanır. Tıkanan kanallardan dolayı havalanamayan ve temizlenemeyen sinüslerde ise kısa süre içinde bakteriler ürer.

Bakterilerin üremesi ile sinüslerde meydana gelen iltihaplanma ise sinüzit olarak adlandırılır. Bu durumda baş ağrısı, yüz ağrısı, başta ağırlık ve dolgunluk hissi, öksürük, boğaz ağrısı ve geniz akıntısı gibi belirtiler ortaya çıkar ve bu rahatsız edici belirtilerin ortadan kaldırılması için hastanın tedavi edilmesi gerekir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.