Sir Arthur Conan Doyle kimdir?


22 Mayıs 1859 tarihinde İskoçya’nın Edinburg kentinde dünyaya gelmiştir. Babası İngiliz bir ressam olan Charles Altamont Doyle, annesi İrlandalı Mary Foley’dir. Arthur Conan Doyle, 9 yaşındayken St. Mary’s Hall Katolik Cizvit Stonyhurst hazırlık okuluna gönderilmiş, sonrasında da Stonyhurst koleji’nde öğrenimini sürdürmüştür. Ancak Conan Doyle, 1875 yılında Hıristiyanlığı reddederek agnostik olur.

1876-1881 yılları arasında Edinburg Üniversitesi’nde tıp eğitimi alan Doyle, eğitimi sırasında bugün Birmingham sınırlarında kalan Aston kentinde çalıştı. Eğitimi sürerken kısa hikayeler yazmaya başlayan Doyle’un ilk hikayesi, daha 20 yaşına bile gelmeden Chamber’s Edinburgh Journal adlı dergide yayınlandı. Üniversiteyi bitirdikten sonra Batı Afrika sahillerine gemi hekimi göreviyle seyahat etti.

1882 yılına geldiğinde Plymouth kentinde kendine bir muayenehane açtı. 1885 yılında da “Tabes Dorsalis” üzerine doktorasını tamamladı. Muayenehanesini açtığı ilk zamanlarda mesleğinde pek başarı elde edememişti. Boş zamanlarında yine kısa hikayeler yazmaya başladı. İlk önemli eseri, Sherlock Holmes’in ilk kez görüldüğü hikaye olma özelliğini taşıyan Kızıl Dosya adlı hikayesiydi. Sherlock Holmes’in görüldüğü diğer hikayeleri Strand adlı dergide yayınlandı. Hikayeleriyle başarılı olan Doyle’u ilk kutlayanlardan biri de Rudyard Kipling olmuştu.

Kipling, Sherlock Holmes karakterinin Arkadaşı olan Joseph Bell olduğunu düşünüyordu, ancak onun ilham aldığı karakter Edgar Alan Poe’nun yarattığı karakter olan C. Auguste Dupin’di.

1885 yılında Louise Hawkins ile evlenen Doyle’un bu evlilikten iki çocuğu dünyaya geldi. İlerleyen dönemde verem hastalığına yakalanan Louise 4 Temmuz 1906 yılında hayatını kaybetti. Evli olduğu dönemde gönlünü kaptırdığı, ancak eşine olan sadakatinden ötürü hislerini açmadığı Jean Leckie ile evlendi ve bu evliliğinden de 3 çocuğu oldu. 1890 yılında göz üzerine araştırmalar yapan Conan Doyle, 1891 yılında Optalmolog olarak Londra’da bir muayenehane açtı.

Ancak pek de hastası olmayan Doyle, yazarlığa daha fazla zaman ayırmaya başladı. 1891 yılında Holmes karakterini öldürmeyi ve başka konulara yönelmeyi düşünen Doyle, bu düşüncesini annesine açtığında “ Sana nasıl uyuyorsa öyle yap, ama insanlar bunu pek hoş karşılamayacaktır.” Demişti. Bu düşüncesini 1893 yılında yazdığı “Son Sorun” adlı hikayede gerçekleştirdi. Holmes ve ezeli düşmanı olan Prof. Moriarty bir boğuşma esnasında şelaleden aşağı birlikte düşerek ölüyorlardı. Fakat Sherlock Holmeshayranları bu durumu protesto ettiğinde, daha fazla dayanamayıp “Boş Ev Macerası” adlı hikaye ile Holmes’ü tekrar geri döndürüyordu. Toplamda 56 kısa hikaye ve 4 romanda yer alan Holmes, edebiyat tarihindeki ölümsüz yerini almıştı.

1902 yılında şövalye ve Surrey’in “Deputy Lieutenant” ( Teğmen Vekili ) nişanlarını almasını sağlayan Birleşik Krallık’ın Güney Afrika’daki idaresine karşı yapılan eleştirilere cevaben, Birleşik Krallık’ın Boer Savaşı’ndaki rolünü haklı gösteren “The War in South Africa: Its Cause and Conduct” ( Güney Afrika’daki Savaş Nedeni ve İdaresi ) adlı kitapçık yayınlandı ve birçok dile çevrildi.

1912 yılında yayınlanan “Kayıp Dünya” adlı kitabında, Kongo’nun özgürleştirilmesi kampanyasında başı çeken gazeteci E.D. More ve diplomat Roger Casement’i kendine ilham olarak alıyordu. 1906 yılında karısı Louise’in ölmesi, ardından 1916 yılında oğlu, kardeşi, iki kayınbiraderi, ve iki yeğeninin I. Dünya Savaşı’nda ölmesinden sonra bunalıma girdi. Bu dönemdeki en garip kitabı ise 1921 yılında yayınlanan “Perilerin Gelişi” adlı eseriydi. Ünlü sihirbaz Houdini ile arkadaşlık eden Conan Doyle,Houdini’nin kabul etmemesine rağmen onun doğaüstü güçlere sahip olduğunu düşünüyordu. Bunu da “The Edge of the Unknown” adlı kitabında dile getirmekteydi.

Tarih 07 Temmuz 1930’u gösterdiğinde Sir Arthur Conan Doyle, evinin bahçesinde elini göğsüne bastırmış şekilde bulunmuştu ve kısa süre içinde de kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Conan DoyleDedektif Sherlock Holmes ve Profesör Challenger karakterleri ile suç hikayelerinde bir çığır açmıştır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.