Sirke ve Karbonat Kullanarak Kendi Uçan Balonunuzu Hazırlayın


Süper bir fikri daha netten gördüm ve sizinle paylaşmak istedim. Evde çocuklarınızı mutlu etmenin güzel bir yolu.. Çocuklar farklı şeylerden çok uğraşır. Doksanlı yıllarda helyum gazı kullanılarak üretilen uçan balonlar çok da tutulurdu. Bir düğüne gitsek mutlaka balon satıcıları dışarda beklerdi. Rengarenk üst yüzeyi ile beni al diye çağırırdı. Her defasında o balonları babama aldırırdım ve sonu hüsranla biterdi. Elimden kaçırdığım balon gökyüzünde kaybolurdu. O balonun alındığı gün ok mutlu olurdum ve uzunca bir ip bağlayıp tavanda asılı kalmasını sağlardım. Şimdi ucuz ve kolay bir yöntemle kendi uçan balonunuzu yapabilirsiniz. Doğum günlerinde , sünnet düğünlerinde, özel parti süslemeleriniz de kullanabilirsiniz.Kazalara sebebiyet vermesini istemiyorsanız Uçan Balonları denetiminiz altında çocuklara verin …

Evde uçan balon nasıl yapılır

Malzemeler:

  • 1 adet balon
  • 1 adet yarım litrelik pet su  şişesi
  • 3 yemek kaşığı sirke
  • 1 tatlı kaşığı karbonat

Yapılışı:

Ağzımızla şişirerek esneklik kazandırdığımız balonun içerisine bir tatlı kaşığı karbonatı koyuyoruz. Daha sonra 3 yemek kaşığı sirkeyi pet şişeye koyup pet şişenin ağzına balonu hava almayacak şekilde geçiriyoruz.

Balondan boşalan karbonat sirkeyle temas ettiğinde ortaya çıkan gaz metan gazından daha etkilidir.Bu yöntemde balonun şişmesini sağlayacak ve balonun içinde oluşan gaz balonların uçmasını sağlayacaktır.

Balonların içinde metan gazı oluşacağından ateşle temasından kaçınınız.

Çocuklara asla tek başınayken bu balonu vermeyiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.