Siroz hastalığı belirtileri ve tedavi yolları nelerdir?


Karaciğer, organlarımız içerisinde en çok işlevi olan vücudun dengesini sağlayan, kan şekerinin düzenlenmesi, yağ ve şeker proteinlerinin birbirine dönüşmesine kadar daha bir çok görevi bulunmaktadır.

Hücrelerin düzenli bir halde dizilimi başta alkol kullanımı olmasıyla beraber hepatit türü hastalıklar da karaciğerin yapısı düzensizleşerek hücreleri hasara uğratmaktadır. Hücrelerin yok olması demek karaciğerin küçülmesi ve görevini yerine getiremeyecek hale gelmesine sebep olur. Aynı zaman da vücutta büyük önem taşıyan karaciğer organı bozularak hayati tehlikelere yol açmaktadır. Bu neden ile iyileşmesi zor ve imkansız olan siroz belirtileri ortaya çıkmaktadır. Karaciğer hücreleri yerine yeni hücre üretimi gerçekleşse dahi dağınık ve aşırı miktarlarda olmaktadır. O neden ile bağ dokusu bütün karaciğere dağınık bir halde yerleşmektedir.

Siroz hastalığı belirtileri

Siroz hastalığı belirtileri ve tedavi yolları ile ilgili açıklamalar ise batı ülkelerinin ölüm nedenleri arasında ilk 10 sıralamaların da yer almaktadır. Batı ülkeleri çok aşırı bir halde alkol tüketmesinden dolayı ölümle sonuçlanmaktadır. Siroz hastalığının tedavisi olmadığı için mutlaka alkol tüketimine son vermek gereklidir. Aynı zamanda günlük 60 gr fazlası alkolün uzun süre karaciğer sirozuna yakalanma riski oldukça fazladır.

Bunlar dışında yer alan diğer neden ise hepatit virüslerinin yol açması ile hepatit B ve C olmakla beraber hepatit D hastalığına yakalanma riski oldukça fazladır. Ayrıca bu mikro organizmalar karaciğerde mikroplanmaya yol açarak özellikle hepatit B kronikleşmiş bir hastalık olması sebebinden dolayı karaciğerde kalıcı bir iltihaplanma görülebilmektedir.

Bunlar dışında özellikle geri kalmış ülkelerde siroza yakalanma riski oldukça fazladır. Karaciğerde demirin birikmesiyle safra kesesi hastalıkları kronikleşmiştir. Kalp yetmezliği de sirozun diğer nedenleri arasında yer almaktadır. Vücudun sistemi bozularak kendi hücresini yabancı bir hücre olarak algılamasıyla oluşan hücreleri yok eder. Uzun süre boyunca ağrı kesici gibi ilaçların kontrolsüz ve aşırı kullanılmasıyla kimyasal ilaçlara alışarak siroz oluşumuna sebebiyet verir.

Hastalıklı başlangıçlarını ve ileri evre olarak ikiye ayrıldığında hastalık ilk olarak ortaya çıktığında yorgunluk ve çabuk yorulma gibi belirtiler ile kendisini gösterirken diğer aşamalarda ise iştahsızlık, sarılık, kaşıntı ve bulantıda beraberinde gelmektedir. İlk evrelerin de görülen bir diğer etken ise aşırı gaz birikimi oluşmasıdır. Aynı zaman da bacaklar da ve karında şişlik oluşurken kabızlık ve erkeklerin göğüslerinde büyüme oluşması da belirtilerin bir diğerdir. Fakat bu olaylar yalnızca sirozda değil diğer hastalıkların da oluşumun da yer almaktadır.

Hastalığın ileriki evrelerinde oluşan belirtiler ise şiddetli ve tanı koydurucu olmasıdır. Gözle görülebilecek kilo kayıpları iştahsızlık baş gösterecektir. Dokularda su tutulamaması aynı zaman da yemek borusunda bulunan damarlar patlayarak iç kanamaya sebebiyet verebilir. Karaciğer zehirli maddeleri süzerek siroz nedeni ile görevini yapamadığı için zehirli maddeler ile hücreler tahrip olur. Beyin hücreleri nedeni ile kişi sersemleşir ve odaklanma sorunu yaşar. Cinsel istek azalır hatta iktidarsızlıklar görülmeye başlar. Aç olduğu halde kusmalar başlar. Hormonal denge değiştiği için tüyler ve kıllar dökülür.

Siroz hastalığına neden olan bazı faktörler şu şekildedir;

 • Vücutta demir birikimi (hemokromatoz),
 • Kistik fibroz,
 • Karaciğerde bakır birikmesi (Wilson hastalığı),
 • Kötü huylu safra kanalı kurdu (biliyer atrezi),
 • Şeker metabolizması,
 • Kalıtsal hastalıklar (galaktozemi veya glikojen depo hastalığı gibi),
 • Genetik sindirim bozukluğu (Alagille sendromu),
 • Vücudun bağışıklık sisteminden kaynaklanan karaciğer hastalığı (otoimmun hepatit).
 • Siroza sebep olan diğer faktörler ise şu şekildedir;
 • Aşırı alkol tüketimi,
 • Hepatit C,
 • Hepatit B,
 • Karaciğerde yağlanma (alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması),
 • Safra kanallarının tahribata uğraması (primer biliyer siroz),
 • Safra kanallarında yara oluşması ve sertleşme (primer sklerozan kolanjit),
 • Gelişmekte olan ülkelerde yaygın gözlenen parazitler (schistosomiasis).

Siroz tedavisi

Siroz tedavisi ise alkole bağlı olduğu için tedavisi henüz yoktur. Yine de hastalık erken teşhis edildiğinde şiddetli ağrıların azalmasın da fayda gösterici ilaçlar ile ağrılar yavaşlatılır. İlk olarak alkolün bırakılması gereklidir. Vücut da oluşan eksikliklerin giderilmesi için vitamin ihtiyaçları için gerekli vitaminler alınabilir. Doktorun önermediği ilaçlar alınmamalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.