Sismoloji Nedir?


Sismoloji , yeryüzünde ve çevresinde hareket eden depremlerin ve sismik dalgaların incelenmesidir. Bir sismolog , depremleri ve sismik dalgaları araştıran bir bilim adamıdır.

Sismoloji Sismik Dalgalar Nelerdir?

Sismik dalgalar , yeryüzündeki kayanın ani kırılmasından veya bir patlamadan kaynaklanan enerji dalgalarıdır. Onlar, yeryüzünü dolaşan ve sismograflarda kaydedilen enerjidir.

Sismik Dalgaların Türleri

Birkaç farklı sismik dalga vardır ve hepsi farklı şekillerde hareket eder. İki temel dalga türü vücut dalgaları ve yüzey dalgalarıdır . Vücut dalgaları yeryüzünün iç katmanlarından geçebilir, ancak yüzey dalgaları sadece gezegen yüzeyinde sudaki dalgalar gibi hareket edebilir. Depremler sismik enerjiyi hem gövde hem de yüzey dalgaları olarak yaymaktadır.

VÜCUT DALGALARI

Sismoloji Yerin içinden geçen vücut dalgaları , bir deprem tarafından yayılan yüzey dalgaları önüne varır. Bu dalgalar yüzey dalgalarına göre daha yüksek bir frekanstır.

P DALGALARI

Birinci tür vücut dalgası P dalgası veya birincil dalga. Bu, en hızlı sismik dalganın türüdür ve bu nedenle, sismik istasyona ‘ilk ulaşacak’ olarak bilinir. P dalgası, su ya da yeryüzünün sıvı tabakaları gibi katı kaya ve sıvılardan geçebilir. Ses dalgaları iterek hava çektiği gibi taşıdığı kayayı iter ve çeker. Hiç şimşek sıkıştığını duydunuz mu ve aynı anda camların şıngırdadığını  duydunuz mu? Camlar şıngırdıyor çünkü ses dalgaları P dalgaları itiyor ve kaya üzerine çekiyor gibi pencereye camı çekiyorlardı. Bazen hayvanlar bir depremin P dalgalarını duyabilir. Örneğin, köpekler, genelde depremden önce (veya daha belirgin olarak, yüzey dalgaları gelmeden önce) histerek havlamaya başlarlar. Genellikle insanlar sadece bu dalgaların çarpmasını ve şıngırdamasını hissedebilirler.

P dalgaları da bilinir sıkışma dalgaları , itme ve çekme nedeniyle. P dalgasına tabi tutulan parçacıklar, dalganın hareket ettiği yönde hareket eder, ki bu da enerjinin içeri girdiği yöndür ve bazen ‘dalga yayılımının yönü’ olarak adlandırılır.

S DALGALARI

Vücut dalgasının ikinci türü, bir depremde hissettiğiniz ikinci dalga olan S dalgası veya ikincil dalgadır . Bir S dalgası bir P dalgasından daha yavaştır ve sadece sıvı kütleler içinden geçebilir, herhangi bir sıvı ortamdan geçemez. Sismolojistlerin, Dünya’nın dış merkezinin sıvı olduğunu iddia etmelerine yol açan S dalgalarının bu özelliğidir . S dalgaları, kaya parçacıklarını yukarı ve aşağı hareket ettirir ya da dalganın ilerlediği yönde (dalga yayılım yönü) perpindiküler yandan-kenara hareket ettirir.

YÜZEY DALGALARI

Sadece kabuğun içinden geçerek, yüzey dalgaları vücut dalgalarına göre daha düşük bir frekanstır ve sonuç olarak bir sismogramdan kolaylıkla ayırt edilirler. Vücut dalgalarından sonra varmalarına rağmen, depremlerle ilgili hasar ve tahribata neredeyse tamamen zarar veren yüzey dalgalarıdır. Bu hasar ve yüzey dalgalarının kuvveti daha derin depremlerde azaltılır.

AŞK DALGALARI

İlk yüzey dalgasına, 1911’de bu tür bir dalga için matematik modelini geliştiren İngiliz bir matematikçi olan AEH Love  bir Aşk dalgası denir . Bu, en hızlı yüzey dalgasıdır ve zemini yan yana taşır. Kabuğun yüzeyine hapsolmuş olan Aşk dalgaları tamamen yatay harekete neden olur.

RAYLEIGH DALGALARI

Diğer yüzey dalgası, John William Strutt adlı Lord Rayleigh adında Rayleigh dalgası olup , matematiksel olarak bu tür bir dalganın varlığını 1885’te tahmin etmiştir. Rayleigh dalgası, bir dalga bir göl ya da bir gölde okyanus. Yuvarlanır çünkü zemin yukarı ve aşağı hareket eder ve yan yana dalga hareket ettiği yönde aynı yönde. Bir depremden gelen sarsıntıların çoğu, diğer dalgalardan çok daha büyük olabilen Rayleigh dalgasına bağlıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.