Sitemap Nedir?


Sitemap Nedir?

Sitemap sitedeki adresleri (url) listeleyen bir xml dosyasıdır. Sitemap ile site sahibi sitesindeki adresleri yani url’leri arama motorlarına iletebilir. Arama motorlarına sayfaların ne zaman güncellendiği, ne sıklıkla değiştiği ve sitede hangi bölümlerin en büyük öneme sahip olduğunu, yani öncelikli bilgileri bu xml dosyası yani site haritası ile gönderebilirler. Bu yolla arama motorları web sitelerini tararken daha verimli olabilmektedirler.

Sitemap, (site haritası) sitenizin google botları tarafından indexlenmesini sağlamaktadır. Google sitemap sahibi siteleri arama sonuçlarında öncülük vereceğini daha önce açıklamıştı. Sitenizin sitemapa sahip olması bir ihtiyaç ve pozitif getirileri olan bir uygulama olacaktır ancak bu durum sitemapa sahip olmayan sayfaların google’da indexlenmeyeceği anlamına gelmiyor.

Sitamap Nasıl Oluşturulur?

Yazılımını kendiniz oluşturduğunuz bir siteye sahipseniz site yapısına bağlı olarak xml dosyası oluşturmanız gerekiyor. Siteniz de WordPress alt yapısını bulunuyorsa wordpress eklentileri ile sitemap işleminizi tamamlayabilirsiniz… Bunların dışında farklı site haritası oluşturma programları ile site haritanızı oluşturabilirsiniz ancak sitenizin her yeni güncelleme de yeniden site haritası oluşturmanız gerekecektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.