Sivilceler Nasıl Geçer?


Sivilceler Nasıl Geçer?

Ergenlik dönemi ile birlikte kişilerde genelde yüz bölgesinde olmakla birlikte vücudun her bölgesinde sivilceler meydana gelebilir. Sivilceler bir süre sonra kişiyi rahatsız edici noktaya gelir ve insanlar bu sivilcelerden kurtulmak için çeşitli yolları dener.

Sivilce Geçirme Yöntemleri

sivilce

Sivilce geçirmenin en etkili yollarından biri sivilce olan bölgeye soğuk buz kütlelerinin sürülmesidir. Ancak bu işlemde sivilcelerin üstüne fazla bastırılmaması gerekir. Sivilce bulunan bölgeye uygulanan buz baskı yöntemi ile kan dolaşımı artar ve sivilcenin şişliği inerek, kızarıklık gider. Bunun dışında sivilce geçirmek için kullanılan bir başka yöntem de karbonat kullanılmasıdır. Karbonat sivilcelerin oluşumunu sağlayan ölü cilt hücrelerinin yok olmasını sağlar.

Bunun dışında sivilce geçirmek iççin çeşitli kremler, limon suyu, kekik, lavanta, suyu, gül suyu, papatya çayı, yoğurt, vitamin c içeren besinler, taze meyve ve sebzeler, elma ve üzüm sirkesi gibi besinler ciltte meydana gelen sivilcelere karşı son derece etkilidir. Özellikle yoğurt maskeleri yapılarak veya gül suyu, lavanta suyu gibi maddelerle sivilcenin olduğu bölgeler düzenli olarak yıkanarak sivilce durumundan kurtulunur.

Sivilceli cilt bakımı nasıl olmalıdır?

Yüze özel sabunlar veya temizleyici jel solüsyonlarla günde iki defa yıkanmalıdır. Sivilceli cilt leke oluşumuna karşı çok hassastır bu nedenle yağsız güneş kremi kullanılmalıdır. Bu kremler ayrıca cildi nemlendirerek tahrişi önler. Sivilce ilaçlarının yaptığı kuruluk ve tahrişle başa çıkmak için yağsız nemlendiriciler kullanılabilir.

Komedonları ve sivilceleri sıkmamak gereklidir. Komedonların temizliği için dermatologlar tarafından kimyasal peeling yapılır ve özel komedon başlıkları ile komedonlar boşaltılır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.