Sivrisineklerden Kurtulmanın Yolları


Yaz ile birlikte bizimle gezen ve musallat olan sivrisineklerden kurtulmak mümkün. Sivrisineklerden kurtulmak için önemli ipuçları

 

1 – Yeşil limonu ortadan ikiye bölün ve karanfilleri üstüne batırın. Yaptığınız limonu cam kenarına koymanız yeterli olacaktır. Bu sayede hem sivrisinekten korunacak hem de odanız çok güzel kokacaktır.

2 – Özellikle karadenizli vatandaşlarımızın denediği ve başarılı olduğu bir yöntem. Malzeme, 1 adet poşet ve biraz su bir de evdeki yanan bir lamba. Ağzı bağlanarak yanmakta olan lambanın hemen yanına tavana asılı şekilde su dolu poşet bırakılıyor. İlginç olabilir fakat bu sayede sivrisinekler o bölgeye yanaşmıyor.

3 – Sivriler karanfil, portakal kabuğu, lavanta yağının kokusunu sevmez ve o bölgelerde durmak istemezler. Cam sil şişesi gibi bir sprey şişesinin içine su doldurup bir kaç damla lavanta yağı ekleyin. Sivrilerin girmesini istemediğiniz odaya sıkın.

4 – Bahçe ve balkonların ışıklandırılması için sodyum lambası kullanın. Sodyum lambaları az elektrik harcayarak tasarruf yapmanızı sağladığı gibi sivrileri de o bölgeden uzaklaştırır.

5 – Bahçeniz var ise sarımsak, biberiye, kadife çiçekleri ekin. Bu bitkilerin kokusunda hiç sevmezler. Bahçeniz yok ise küçük saksı içine ekip balkonunuzda yetiştirebilirsiniz.

Sivrisinek kovucu doğal bir sprey yapalım

Gerekli malzemeler;

  • 2 bardak su,
  • 4 damla kadar lavanta yağı,
  • biraz nane yağı veya taze nane,
  • bir parça biberiye ve adaçayı.

Hazırlanışı; Tüm malzemeleri bir kabın içine koyup karıştırınız. Süzgeç veya tülbent ile süzüp sprey bir şişenin içine doldurunuz. Biraz beklettikten sonra vücudunuza sıkıp kendinizi sivrilerden koruyabilirsiniz. Bu karışım sadece sivrisinekler için değil birçok haşereyi uzaklaştırmak için kullanılan doğal bir haşere kovucudur. Sinek ve sivrisinekler basta olmak üzere Yakarca, Bit, pire, Yaprak bitleri, Uçan karınca, Kırkayak, arı gibi haşereler içinde kullanabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.