Siyah Gömlek Nasıl Yıkanır?


Çamaşır yıkamak çok dikkat edilmesi gereken bir iştir ve bazı püf noktaları vardır. Bu noktalara dikkat ederek yıkamak hem çamaşırların ömrünü uzatır hem de renk karışması ve küçülme gibi sorunlarla karşılaşılmasını engeller. Bu nedenle çamaşırlar rengine ve kumaş türüne göre ayırılarak yıkanmalıdır. Bunların dışında deterjan özellikleri ve çamaşır makinesindeki ısı ve program seçimi de çamaşırlarınızın uzun süreli kullanımında önemlidir. Özellikle çamaşırınızın rengi siyahsa bu durum daha da önemli hale gelmiştir. Siyah çamaşırlar yıkanırken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır.

Siyah asil bir renktir ve birçok zaman kurtarıcı kıyafetlerimiz hep siyah renktedir. Siyahlar alındığı ilk günden itibaren kullanıldıkça renkleri solar ve kullanılamaz hale gelir. Bu durumun başlıca nedeni siyah gömlek ve pantolonların yıkanma şeklidir. Her kıyafet ve ürün için yıkanma talimatları önemli olsa da siyah renkteki kıyafetler için ayrı bir önem taşımaktadır. Öncelikle yıkanacak olan çamaşırlar renklerine göre ayrılmalı ve o şekilde makinaya atılmalıdır. Mümkünse siyah renkteki gömlek ve pantolonlar aynı makinada yıkanmalı arasına başka bir ürün konulmamalıdır.

Siyahları yıkamak için markette satılan ‘‘color’’ serisi adı verilen seri kullanılmalı beyazlar için olan deterjanlar asla kullanılmamalıdır. Beyazlar için olan deterjanların kullanılması durumunda siyah renkteki kıyafetlerinizin renkleri solabilir ve ağarma yapabilir. Bunun dışında yine markette bazı markalara ait sadece siyah için olan deterjanları da kullanabilirsiniz.

Yumuşatıcı istenirse kullanılabilir. Fakat yumuşatıcıların genelde kumaşın türüne zarar verdiği unutulmamalıdır. Hoş kokusunun olması için aşırı miktarda yumuşatıcı kullanımı çamaşırınızın zedelenmesine ve erimesine neden olabilir. Ayrıca siyah hiçbir kıyafet aşırı yüksek dereceler de yıkanmamalıdır. Bu işlemde yine siyah gömlek ve pantolonlarınızın renginin gitmesine sebep olmaktadır.

En fazla 30 derecede yıkanmalıdır. Son olarak siyah gömlek ve pantolonlar ters çevirerek makinaya atılmalı. Bu noktaya dikkat edilirse direkt olarak deterjana maruz kalan tarafı iç kısım olacağından dış kısmındaki renk kolay kolay solmayacaktır. Yıkama işlemi sonrasında ise asılma işlemi de siyahların renklerini kaybetmemesi açısından önemlidir. Siyahları varsa kurutma makinesinde yok ise asla dışarıda güneşin altında değil içeride, evinizdeki askılıkta kurutmalısınız. Güneşin çamaşırın rengini almaması için bu duruma dikkat edilmesi gerekir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.