Siyah Nasıl Elde Edilir?


Renk genel olarak bir nesnenin pigmentlerinin yansıttığı ışığa verilen isimdir. Yeşil renkli bir nesne yeşil renk pigmentlerine sahip olduğu ve ortamda yansıyabilen yeşil ışık olduğu için yeşil renkli görünür. Aynı şekilde bu durum kırmızı, mavi, sarı tonlar için de geçerlidir. Ancak bu durum siyah ve beyaz için farklıdır.

Renklerin olmadığı bir ortam siyah olarak görünür. Uzay boşluğu siyahtır. Çünkü ışığı yansıtan hiçbir şey mevcut değildir.

Beyaz diğer renklerden farklıdır. Çünkü beyaz renk doğada bulunan bütün renkleri bünyesinde barındırır. Beyaz renkli bir nesne doğadaki tüm renk tonlarına ait dalga boyunda ışıma yapar. Bu sebeple beyaz bir nesne yeşil ışık altında yeşil, kırmızı ışık altında kırmızı görünür.

Siyah beyazdan farklı olarak bütün renk tonlarında ışıma yapmaz; onları soğurur. Siyah, ortamdaki ışığı yansıtmaz ve onu yutar. Siyah kumaşa bir ışık uygulandığında bu ışığın ortama yansıması söz konusu olmaz. Havanın dağıttığı ışık ayrı tutulursa ortam karanlık olarak kalır.

Siyahın bir renk olarak tanımının yapılabilmesi onu başka renklerle karıştırarak mümkündür. Siyah rengi karışımdaki miktarına bağlı olarak değişir. Karıştırıldığı rengin tonunun koyulaşması sonucu varlık anlamında bir tanıma sahip olabilir. Farklı renklerle karıştırılan siyah daha koyu olmak kaydıyla yeni bir rengin oluşumunu sağlar. Kırmızı ile karıştırıldığında kahverengi, mavi ile karıştırıldığında lacivert, yeşil ile karıştırıldığında koyu yeşil, beyaz ile karıştırıldığında gri gibi renkler ortaya çıkar. Siyah ancak başka nesnelerin yaydığı ışığı koyulaştırdığında varlığı kanıtlanabilen bir tondur. Bu nedenle siyah beyazla birlikte renk skalasından ayrı bir bölgede ortama yansıyan ışığı gösteren bir cetvelde ancak yerini bulabilir. Ortama yansıyan ışığın düzeyi yüksek ise nesne parlak renkli, ortama yansıyan ışık az ise nesne ölü renkli görünür.Siyah


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.