Siyez buğdayı neden değerli?


Hiçkimse yediği gıdalara güvenmiyor. Herkes güvenilir gıdaların peşinden.Hormonsuz GDO’suz yiyeceklerin peşinde. Bilim, buğdayın atası diyor “Siyez’e”, özü bozulmadan günümüze doğal haliyle gelmiştir.Kastamonu,özelikle İhsangazi ilçesinde ekilen ve yöresel bir buğday. “Eğşili pilav”ın ana malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Buğdayın atası deniyor siyez bulguruna. Geçmişi 9000-10000 yıla dayanan bir geçmişi olan siyez buğdayını doğal hali ile günümüze taşınması,yöresel ürünün bölgenin iklim ve toprağına uyum sağlaması yöre halkının bu tohumun ekme ısrarı sayesinde, bu lezzetleri tatma imkanımız oluyor. Binlerce yıl buğday ürünleri beslendik, sofralarımızın vazgeçilmez bir parçası buğday.

Bilim insanları buğday ile oynandığından dolayı kromozon sayısının değiştiğini glüten ortanın arttığını ve bu nedenle hastalıklara davetiye çıkardığını söylemektedirler. Bir anda buğdayın kromozon sayısına odaklandı, doğada 14,28 ve 42 kromozon var.

14 kromozonlu siyez buğdayı yerel çeşitleri koruyup gelecek kuşaklar için az da olsa hala ekiliyor ve tüketiliyor. Şu anda en güvenilir buğday, yıllardır atalarımızın kullandığı 14 kromozonlu siyez buğdayı. Siyez buğdayı günümüz buğdayının atasıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.