Şizofreni nedir? belirtileri ve tedavi yolları nelerdir?


Şizofreni genelde genç yaşlarda başlayan kişinin davranış ve sosyal yaşantısını önemli ölçüde bozan beyin hastalığıdır.Şizofreni hastası olan kişiler hastalıklarını kabul etmez ve kişi dünyadan ve gerçeklikten kopar. Şizofreni 15 yaşından itibaren kendini belli eden genetik bir rahatsızlıktır.şizofreni

Şizofreni sadece davranış alanında değil, düşünce, konuşma gibi alanlarda da kendini gösterir. Şizofreni hastaları konuştuklarından hiçbir şey anlamazsınız ve kelimeler ve olay sırasında kopukluk olmaktadır.

Şizofreni dışarıdan belli olan bir rahatsızlıktır. Bazende şizofreni hastası kendi içerisine kapanır ve insanlardan uzak durmayı seçer. İlk başlarda depresyon tedavisi gibi durumlar akıla gelebilir ama bu durumda bir psikiyatrist ile iletişime geçmek çok önemlidir.

Şizofreni neden olur?

Şizofreni beynin bir hastalığıdır ama tam olarak neden meydana geldiği bilinmektedir. Şizofreninin ortaya çıkışta sosyolojik, psikolojik ve özellikle genetik faktörlerin çok önemli bir rolü vardır. Şizofreni hastalığının tam olarak nedeni bilinmemektedir.

Şizofreni nasıl ortaya çıkar?

Şizofrenin tam olarak başlangıç biçimi yoktur. Şizofrenin yüzlerce başlama biçimi söz konusudur.Anne babaya kötü davranma, tanrı var mı? yok mu? bazen garip icatlar ile bazen tuhaf cinsel dürtüler ile ortaya çıkabilir. Çoğunlukla başlama biçimi en yakınlarından şüphelenmedir. Ailesinin kendisini öldüreceğini düşünebilir, dışarıdan ses duyduğunu söyleyebilir.

Şizofreni belirtileri nelerdir?

Şizofreni 17 – 25 yaş arasında ortaya çıkmaktadır. Kişi 35 yaşından sonrası şizofreni olma olasılığı çok düşüktür.

  • Sosyal faaliyet içerisinde olmaz,
  • Yakın ilişkilerden rahatsız olurlar,
  • Kendisini işine veya derslere aşırı verebilir,
  • Sokağa çıkmak istemez,
  • Giderek yıkıma giden davranışları vardır,
  • Kişisel bakım yapmama,
  • İkna ile değiştirilemeyen düşüncelerin ortaya çıkması,
  • Davranışlarda gariplik,
  • Kulağına ses geldiğini söylemesi,

Şizofreni tedavisi nasıldır?

Şizofreni yüzde 65 oranında tedavi edilmektedir. Özellikle son yıllarda iyi ilaçlar üretilmekte ve geliştirilmektedir. Bu ilaçlar ile kişinin rahatsızlığı düzelmektedir.

Şizofreninin kesinliğini belirlemek için fiziksel veya laboratuvar testi yoktur. Alanında uzman bir psikiyatristin, bireyin türlü özelliklerini değerlendirmesi gerekir. Tanı koymanın zor olmasının yanında şizofreni hastasının doktora gitmek istememesi de etkilidir. Lakin şizofreni teşhisi ne kadar erken konur v ene kadar erken tedaviye başlanırsa sonuç o kadar çabuk alınır. Zira şizofreni birden bire ani bir olayla gelişebileceği gibi, uzun bir süreçte yavaş yavaş da ilerleyebilir.

Şizofreni tedavisinden ilaçlar, psikoterapi gibi metotlar kullanılır. İlaçları gününde saatinde aksatmadan almak, terapileri aksatmadan almak, şizofreni tedavisi için çok önemlidir. Şizofreni tedavisi, kişinin şizofreninin hangi evresinde olduğuna bağlı olarak değişir. 1 yıldan 5 yıla kadar tedavi süreci değişebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.