Smear Testi Nedir ve Neden Yapılır?


Smear testi fiyatları nelerdir, Smear testi amacı ve sonuçları nedir, Kadınlarda smear testinin önemi hakkında kısaca bilgi.

Ürogenital kürenin hastalıkları üzerine bir yayılma, modern tıpta en yaygın ve bilgilendirici analiz yöntemlerinden biridir. Bununla beraber, sadece banal enflamasyonu tanımlamakla kalmaz, aynı zamanda kanser gelişimini de önleyebilirsiniz. Yöntemin güvenilirliğine ve bulunabilirliğine rağmen, tüm kadınlar jinekolog ve testlere düzenli olarak gidilmesi gerektiğini ve çoğu zaman sadece ileri durumlarda doktora gittiğini anlamamaktadır.

Kadınlarda smear analizi endikasyonları nelerdir

Her kadın hayatında en az bir kez, bir jinekoloğu ziyaret ederek, mikroflora veya gizli enfeksiyonlara bulaştı. Vajina, rahim ağzı kanalı ve rahim ağzı duvarlarından smear alınır. Laboratuvar koşullarında, biyolojik materyalde bulunan hücrelerin mikroskobik incelemesi yapılır. Bu analiz, patojenik mikroorganizmaları ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları tanımlamak için uterus ve vajinanın epitel hücrelerinin durumunu değerlendirmeyi sağlar. Kadının kaygı duyma sebebi olmasa bile, yılda bir kez düzenli olarak bulaşması önerilir, çünkü uzun süredir birçok enfeksiyon herhangi bir belirtiye yol açmayabilir.

Bir kadın genital bölgede kaşıntı ve yanma, onlardan alışılmadık akıntı, alt karın bölgesinde ani ağrı şikayeti olduğunda smear zorunludur. Kural olarak, bu işaretler, yalnızca smear analizi ile teşhis edilebilen bir hastalığın varlığına işaret eder. Ek olarak, bir kadının az bilinen bir partnerle korunmasız teması olması ve cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanma riski olması durumunda, biyomalzeme üzerine bir çalışma yapılması istenmektedir.

Ayrıca, jinekolog, hamileliği planlayan, IVF veya diğer suni tohumlama prosedürlerine (ART) hazırlanan kadınlara zorunlu bir smear testi uygular. Çocuk bekleyen kadınlar için periyot boyunca üç kez smear testi yapılır, çünkü enfeksiyonlar anneden çocuğa bulaşabilir, doğumu zorlaştırabilir veya düşük yapabilir.

Smear testi çeşitleri nelerdir

Jinekolojide muayene türüne bağlı olarak çeşitli tipte smear analizi vardır.

En yaygın olanı, florada bir leke veya doktorun bir kadındaki vajinanın saflığını belirlediği genel bir lekedir. O ne gösterir? Bu yöntem epitel hücrelerinin durumunu belirleyebilir ve vajinit, kandidiyazis (pamukçuk), vajinoz, servisit gibi patojenik mikroorganizmaların neden olduğu hastalıkların varlığını ortaya çıkarabilir.

Bakteriyoskopik araştırmalar sonucunda cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklara da tanı konur – belsoğukluğu, trichomoniasis. Analiz, antibiyotiklerin etkilerine karşı direnç derecesine bağlı olarak farklı mikroorganizmaların farklı renklerde boyanabilme kabiliyetine dayanmaktadır. Bu yetenek, Danimarkalı bilim adamı G.K. tarafından keşfedildi. Gram. Biyomateryalin boyanması sonucunda, antibiyotiklere daha fazla duyarlılıkta gram-pozitif (gram +) mikroorganizmalar ve kabuğun yapısında daha ince ve daha karmaşık olan ve ilaçlara karşı düşük hassasiyet ile karakterize edilen gram-negatif (gram -) saptanmıştır. Gram negatif mikroorganizmalar, kadın genital kanalında çeşitli hastalıklara neden olabilir.

Mikroskop altında analiz sürecinde, laboratuvar asistanı farklı renkteki mikroorganizmaların sayısını, lökositleri sayar, bakteri şeklini, büyüklüğünü ve yerini belirler. Bazı durumlarda, Trichomonas’ın kırılgan biçimlerinin tespitini mümkün kılan, boyanmamış (doğal) swablar incelenir. Buna ek olarak, flora smear çerçevesinde sözde tohumlama mikroflorası gerçekleştirilebilir. Düşük konsantrasyonundan dolayı patojenin mikroskop altında tespit edilemediği ve bakteri tür ve tiplerinin belirlendiği durumlarda kullanılır. Bu durumda, dişi genital organlarından alınan biyomateryal jelatin bazlı özel bir besin ortamına yerleştirilir ve belirli bir süre sonra, sonuç incelenir.

Besin substratı üzerinde mikroorganizma kolonilerinin ortaya çıkması hastalığın varlığını gösterir. Tohumlama yöntemi aynı zamanda tedavi stratejisini belirlemek için de kullanılır, çünkü koloninin olgunlaşması sırasında hangi grup antibiyotiklerin özellikle dengesiz hale geldiğinin etkilerini tespit etmek mümkündür.

Gizli enfeksiyonlara bulaşmak . Gizli enfeksiyonlar, birkaç ay hatta yıllarca asemptomatik olabilen, komplikasyonlara neden olan ve bazı durumlarda bile kısırlığa yol açabilen bir grup hastalığı içerir. Bugüne kadar, gizli enfeksiyonları tespit etmenin en güvenilir yolu, PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) kullanan bir smear testidir. Bu yöntem, yaygın bulaşmalarda tespit edilemeyen enfeksiyonları teşhis etmek için kullanılır. Analiz için, serviks, vajina veya üretradan bir sır alınır ve nükleik asit konsantrasyonunda ve smear içinde bulunan mikroorganizmaların ayrı ayrı DNA fragmanlarının kopyalanmasında çok aşamalı bir artış gerçekleştirilir. Sonuç olarak, doktor tüm patojenik bakterilerin türlerini ve cinslerini ve hastalıkların gelişmesine neden olma yeteneklerini belirleyebilir. Çoğu durumda, cinsel yolla bulaşan hastalıkların varlığından şüpheleniyorsanız ve erken aşamalarda neredeyse asemptomatik seyirliyse, PCR analizi kullanılacaktır. Yöntemin avantajları:

enfeksiyonun etken maddesini belirlemede yüksek doğruluk;

virüsün varlığını belirleme ve ömrünün veya çürümesinin ürünlerini değil;

Mikroorganizmanın sadece bir tek hücresine dayanarak doğru bir teşhis koyma imkanı.

Bu önemlidir!

PCR yöntemi yanlış pozitif sonuçlar vermez, başka bir deyişle, enfeksiyon bulunmayan hiçbir pozitif örnek yoktur.

Onkositoloji smear veya Pap testi (pap testi) Onkolojik hastalıkların servikste erken evrelerde ve tedaviye başlama zamanındaki varlığını tespit etmeyi sağlar. Pap testi, enflamatuar hastalıkların, epitelyal displazinin ve malign tümörlerin çoğunu belirler. Bu lekeyi bağışlamak, 21 ila 65 yaşları arasındaki tüm kadınlara yıllık olarak tavsiye edilir. Bir kadının adet düzensizliği, servikal kanalın iltihabı, kısırlık varsa, doktor onkositoloji için başarısız bir smear reçete yazacaktır. Ayrıca diyabet tanısı konurken, 2–3 derece obezite, gebeliğin planlama döneminde, hormon içeren ilaçlar alırken ve vücutta genital herpes ve papilloma virüslerinin varlığında pap testi yapılması önerilir.

Bir lekeyi analiz ederken, patolojinin varlığına ve derecesine bağlı olarak beş tür sonuç alabilirsiniz. İlk tip , bir kadının vücudunda normdan sapma olmadığını ve tamamen sağlıklı olduğunu gösteren negatif bir göstergedir. Olarak ikinci tip tedavi gerektiren bir enflamatuar hastalık vardır. Üçüncü tip , çekirdeklerin anormal yapısına sahip olan tek hücrelerin epitelindeki varlığını gösterir. Dördüncü tip – malignite şüphesi veya servikal erozyon, genital herpes, papilloma virüsü enfeksiyonu, parakeratoz. Beşinci tip – acil tedavi gerektiren kanser varlığı. Bir smear’in sadece hücre değişiminin derecesini gösterdiği, ancak bunlara neden olan nedeni göstermediği unutulmamalıdır. Tanı biyopsi, kolposkopi ve histoloji gibi diğer testlerin sonuçlarını gerektirir.

Eğer smearde atipik hücreler bulunursa, sonuçta bunun hakkında yazılacak ve değişikliklerin türü belirtilecektir. Sitoloji bulaşmasının çözülmesinde özel notlar yoksa, çalışma sırasında patoloji bulunmadığı anlamına gelir.

Çalışmaya hazırlık

Smear almak için bir gün seçerken, adet döngüsünü dikkate almanız gerekir. Kanın bulaşmasını önlemek için adetin başlangıcından önce veya bittikten birkaç gün sonra (optimal süre beşinci gündür) teste girmeniz önerilir. Lekeleme prosedürü çok karmaşık olmasa da, sonucun saflığını sağlamak için önceden bazı ilave adımlar atılması gerekmektedir. Kadınlarda enfeksiyon bulaşması için hazırlık aşağıdaki gibidir:

Analizden önce vajinal fitiller, tamponlar, merhemler kullanmayın.

Douching’i atın.

İltihabi bir hastalığın varlığında, bol miktarda salgılanmanın eşlik ettiği durumlarda, ilk önce tedaviyi uygulamak ve sadece tam iyileşmeden sonra bir leke almak gerekir.

Teste girmeden önce cinsel ilişkiden bir ila iki gün uzak durun.

Mahrem hijyen ürünlerini işlemden bir gün önce ve bir gün kullanmayın.

Smear almadan önce mesaneyi yakın gelecekte boşaltmaktan kaçının.

Geri kalanı için bir kadın normal bir yaşam sürdürebilir: beslenme ya da fiziksel aktivite ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur.

Kadınlardan smear nasıl alınır

Bir kadının florasına, gizli enfeksiyonlara ve onkositolojiye bulaşması biraz farklıdır. Her durumda, işlemden önce, kadın sandalyede ayna kullanarak genel bir jinekolojik muayene geçirir.

Flora üzerinde bir lekeyle vajinal duvarların görsel olarak değerlendirilmesinden sonra, özel bir steril spatula ile doktor üç bölümden materyal toplar – vajina, serviks ve üretranın dış açıklığı. Bazı durumlarda, çit yalnızca ilk iki bölümden yapılır. Bir spatula ile alınan malzeme, steril bir cam slayt üzerine geniş bir yayılım halinde eşit şekilde yayılır. Düşen, kalın bir tabaka veya küçük bir leke olan bir malzemenin uygulanması, laboratuvar teknisyeninin çalışmasını zorlaştırdığı için yanlış olarak kabul edilir. Bu durumda, farklı alanlardan malzemeler cama birbirinden ayrı olarak uygulanmalıdır. Camın arka tarafında, doktor smear bölgesi hakkında notlar alır: U – üretra, V – vajina, C – serviks. Bundan sonra, cam kurutulur ve araştırma için laboratuara gönderilir.

Kadınlarda gizli enfeksiyonlar ve onkositoloji için smear alındığında, materyal özel bir fırça veya özel steril pamuklu çubuklar yardımıyla alınır. Maddeyi almadan önce, mukozayı çıkarması gerekir, çünkü varlığı yanlış sonuç verebilir. Çoğu mikroorganizma hücre içi parazit olduğundan, bunların kesin tespiti ancak genital organların duvarlarından kazımanın incelenmesiyle mümkündür. Gizli enfeksiyonları analiz ederken, fırçanın materyali buzdolabında saklanan salin içerisine yerleştirilir. Onkositoloji üzerine bir smear cam sürgüye uygulanır ve kurutulur.

Kural olarak, bir kadın için leke alma prosedürü pratik olarak ağrısızdır. Rahatsızlık, gövde ile metal alet arasındaki sıcaklık farkından dolayı jinekolojik ayna ile temasa neden olabilir. Serviksten bir tampon veya fırça ile bir malzeme alırken, manipülasyonun bitiminden hemen sonra geçen hafif bir acı hissi oluşabilir. Onkositolojinin yayılması bazen iki ila üç gün içinde küçük kanamalara neden olabilir. Şiddetli kanama, ateş, karın ağrısı varsa, o zaman bir sminek alırken böyle belirtiler norm olmadığı için bir jinekolog ile temasa geçmek için acil bir ihtiyaç vardır.

Smear analizi kadınlarda ne gösterir: sonuçların yorumlanması

Smear testinden sonra hasta tamamen kendisine atandığı çalışma türüne bağlı olan sonuçları alır.

Flora için smear analizini deşifre ederken, norm göstergelerini bilmeniz gerekir:

Düz epitel (pl.ep) – sağlıklı bir kadında, bu gösterge görüşte 15 hücreyi geçmemelidir. Bunların daha büyük bir kısmı iltihaplanma sürecini ve daha az hormonal bozuklukların varlığını gösterir.

Lökositler (L) . Vajinadaki normal miktar en fazla 10, servikste ise 30 birimden fazla değildir.

Dederleyn yapışır , dişi genital organlarının normal bir mikroflorası sağlar. Sağlıklı bir kadının ifadesinde, eksikliği, rahatsız edici bir vajinal mikroflorayı gösterdiğinden çok sayıda bulunmalıdır.

Mukus orta miktarda bulunmalıdır. Aşırı mukus, iltihaplanma veya enfeksiyon belirtisidir.

Candida cinsinin mantarları, gonokoklar, smearlerde Trichomonas tespit edilmemelidir. Varlıkları hastalığı gösterir.

Analizde bu göstergelere ek olarak vajinanın dört derecelik saflık derecesinden biri belirtilebilir. Sadece birinci ve ikinci derece normal, üçüncü ve dördüncü de genital sistem hastalığının belirtileridir.

Gizli enfeksiyonlar için smear analizi sonuçları doğumdan 1-2 gün sonra elde edilebilir. Bazı durumlarda, işlem günü hazır olabilirler. Aşağıdaki enfeksiyonlar bir leke ile tespit edilir:

herpes virüsü insan 1 ve tip 2;

Epstein-Barr virüsü;

sitomegalovirüs;

insan herpes virüsü;

insan papilloma virüsü;

soluk treponema;

Mobiluncus;

Bacteroides;

gonokok;

gardnerella;

mikoplazma;

Ureaplasma;

klamidya.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.