Şnorkel Ne İşe Yarar?


Yüzme esnasında kullanılan ekipmanlardan biri olan şnorkel, başın sudan çıkartılmasına gerek kalmadan nefes alınmasını sağlar. Bu şekilde özellikle denizin sığ bölgelerinde yüzülürken, deniz dibi keyifli bir şekilde izlenebilir ve bu esnada yüz su içerisinde olmasına rağmen rahatlıkla soluk alıp verilebilir.

Şnorkel, genellikle plastik ve silikon gibi malzemelerden yapılan, uç kısmı düz ve ağza doğru kavislenen bir araçtır. Bir ucu su yüzeyinden yukarıda kalan şnorkelin diğer ucu ise ağza sokulur ve bu şekilde yüzme esnasında ağız yoluyla soluk alınabilir. Yüzme esnasında sabit durabilmesi ve içerisine su kaçmaması için bu şnorkeller deniz gözlükleri ile birlikte kullanılmalıdırlar. Deniz gözlüklerinde bulunan şnorkel bağlantıları kullanıldığında, yüzme sırasında şnorkelin ucunun su içerisine girmesi bu şekilde engellenebilir.

Genellikle amatör yüzücüler tarafında havuzun, denizin dibinin görülmesi için kullanılan şnorkellerin profesyonel yüzücüler için olan modelleri de vardır. Özellikle, tekne ile dalma bölgesi arasındaki mesafenin daha rahat yüzülerek kat edilebilmesi için dalgıçlar sık sık şnorkel kullanır.

Şnorkel kullanılırken denizin dibine dalış da yapılabilir. Ancak şnorkelin hava girişi su altındayken şnorkelle nefes alınması mümkün değildir. Bu yüzden dalış yapmadan önce derin nefes alınmalıdır. Dalış yapıldığında şnorkelin içerisine su dolacağı için de, denizden çıkınca kuvvetli bir şekilde üflenerek şnorkel içerisindeki su boşaltılmalıdır. Kuru şnorkel olarak adlandırılan modellerde ise dalış yapılsa bile özel bir mekanizma sayesinde şnorkel içerisine su almaz ve bu şekilde şnorkel içerisinden suyun tahliye edilmesine de gerek duyulmaz.

Şnorkel kullanılarak yüzülebilmesi için kaliteli ve ergonomik bir ürün tercih edilmelidir. Şnorkel ağıza iyice oturmalı ve şnorkelle yeterince hava alınabilmelidir. Şnorkel çok uzun ya da çok kısa olmamalı ve üzerinde çatlak, kırık gibi deformasyonlar da bulunmamalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.