Şnorkelle Yüzerken Nasıl Nefes Alınır?


  • Şnorkelin nasıl çalıştığını öğrenin. Şnorkel bir boru ve ağızlıktan oluşan, ağzınıza rahatlıkla girebilen ve kafanızı sudan çıkarmadan nefes almanıza yarayan bir ekipmandır. Pek çok çeşidi vardır. Çoğu şnorkel kendiliğinden tahliyelidir ve suyun daha az enerji harcayarak borudan çıkmasını sağlar.
  • Şnorkel alırken şnorkelin konforlu olmasına ve minimum nefes direnci olmasına dikkat edin. Şnorkelin ağızlığındaki çıkıntıyı dudaklarınız ve dişleriniz arasına getirin. Boru sol kulağınızın önüne gelmelidir. Nefes alımının kolaylığını test etmek için derin nefesler alın.
  • Şnorkelinizi maskenin sol tarafına, şnorkelle beraber gelen plastik yüzük veya mandalla sabitleyin. Maskenizi takın ve şnorkelinizi sol kulağınızın önüne gelecek şekilde pozisyona sokun. Boru kafanızın arka bölümünün tam üzerinde olmalıdır. Ağzınızdaki kasları şnorkeli ağzınızda tutmak için zorlamanıza gerek duymamanız gerekmektedir.
  • Suya girin. Şnorkelle yüzerken, su altı hayatını görebilmek için kafanız aşağı bakacak şekilde durmalısınız. Rahatça nefes alıp verin.
  • Dalmayı deneyin. Pek çok kişinin de yaptığı gibi balıkları yakından görebilmek için suyun dibine dalın, bu sırada boru suyla dolacaktır. Nefesinizi tutun ve görmek istediğiniz bölgeye doğru dalın.
  • Şnorkel borusundaki suyu püskürtün. Tekrar yüzeye çıkın. Başta hemen nefes almaya çalışmayın. Boru su yüzeyinin üzerine çıkar çıkmaz borudaki suyun tahliye olması için kuvvetli bir biçimde üfleyin.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.