Soğuk Havalarda Hasta Olmamak için Ne Yapılmalı?


“Bereler takılıp atkılar sıkı sıkı bağlandıysa kışa hazırız!” diyebilmek isterdik ama her zaman bu önlemler ne yazık ki etkili olmuyor. Hasta olmamak için soğuğa karşı gerekenleri yapmak tabii ki önemli ama bağışıklık sistemini güçlü tutmak her şeyden daha da önemli.

Havaların soğuk olduğu dönemde çeşitli hastalıklardan muzdarip olmak hayatın kalitesini de direkt olarak düşürüyor. Yeme içme düzenine dikkat etmek özellikle hasta olmanın önüne geçecek temel etken olur. Bağışıklık sisteminin güçlü olması durumunda herhangi bir sorun yaşanmadan soğuk havaların atlatılabilmesi mümkündür.

Soğuk Havalar için Özel Beslenme

grip
grip

Yeşillik

Sebze yemek soğuk havalarda hasta olmamak için mutlaka üzerinde durulması gereken seçenektir. Her türlü doğal yeşilliğin düzenli aralıklarla yemek veya salata olarak tercih edilmesiyle vücut direnci artar.

C Vitamini

C vitamini deposu olan meyvelerden bol bol tüketmek soğuk havalara karşı alınabilecek en iyi önlemler arasında yer alır. Portakal, kivi, mandalina ve greyfurt gibi seçeneklerle iyi birer kokteyl yapılması ve daha fazlasını elde edebilmek her zaman mümkündür. Vücut direncini direkt olarak artırmada etkili olur. Bu yiyecekler tüketmek için hasta olmayı beklemeyin. Günlük yemeklerinizde tüketin ki hasta olmadan kışı atlatabilesiniz.

Balık

Omega 3 deposu olan balık, soğuk havaların olmazsa olmaz seçimlerinin başında geliyor. Tamamen doğal olmasıyla beraber aynı zamanda bir o kadar da sağlıklı seçimler olması, soğuk hava dönemi boyunca vücudun ihtiyaç duyduğu standartların karşılanmasında etkili olur.

Baharatlar

Baharatlar soğuk havalarda hasta olmamak için es geçilmemesi gereken ürünlerdir. Özellikle vücut direncini artıran özelliğe sahip olan baharatların yemeklerde her zaman kullanılmasıyla beraber sağlığın iyi hale getirilebilmesi avantajı elde edilebilir.

Düzenli Uyku

Konumuzla ne ilgisi var diye düşünebilir siniz ancak yakından ilgili. Yetersiz uyku ile güne 1-0 yenik başlarsınız. Çünkü eğer vücudunuz yeterince dinlenmedi ise etrafındaki hastalık mikroplarına karşı daha dirençsiz olur ve daha kolay hasta olursunuz. Bundan dolayı ihtiyaç duyduğumuz uyku saatinden çalmayıp vücudumuzu dinlendirelim ve dinç kalalım sağlıklı kalalım. Uyku kuvvet çarpanı olarak görev yapar eksikliğini anında olumlu veya olumsuz şekilde hissedersiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.