Soğuk Suyla Yıkanmanın Faydaları


Çok sıcak suda yıkanmaya alışmış biriyseniz, burada yazacaklarımız içinizi biraz üşütebilir ancak sıcak yaz günlerinde her şeyden önce kendimizi bu sayede bir nebze de olsa serinletebiliriz. Bu içimizi üşütecek şey ise soğuk suyla duş almak. İlk anda kulağa garip gelse de birçok konuda bizlere fayda sağlayacak. Hatta soğuk duşun birçok kültürde uzun bir geçmişi var. Finlandiya, Rusya, Tayland, Kore ve Japonya gibi ülkelerde bu gelenek hala sürdürülüyor.

1-Bağışıklık sistemini güçlendirir

 

banyo

Soğuk suya girdiğimizde vücudumuz üşüyeceği için, kendini ısıtmaya çalışacaktır. Böylece metabolizma daha hızlı çalışmaya başlayacak, bu da bağışıklık sistemini aktif hale getirecektir. Bunlarla beraber akyuvar hücreleri artacak, bu hücrelerde grip, nezle gibi hastalıklarla daha kolay mücadele edecek.

2-Zayıflatır

Diyet yapan ya da kilo vermeye çalışan kişilerin gözlerinin büyüdüğünü tahmin ederek, buna da hemen açıklama getirelim. Vücudumuzun soğuğa maruz kaldığında, ısınmak için metabolizmayı daha hızlı çalıştırdığını az önce belirtmiştik. Eh zayıflamaya çalışırken de en fazla ihtiyaç duyduğumuz şey hızlı bir metabolizma olduğuna göre, ısınmaya çalışırken daha çok yağ yakarız ve bu da zayıflamaya yardımcı olur.

3- Kan dolaşımımız hızlanır

Kan

Kan damarları, soğuk suyla temas ettiğinde daralır. Bu daralma da kanın akış hızı artırır. Kan dolaşımın hızlı olması ise; yüksek tansiyonu önler ve kan damarlarını güçlendirir. Kan dolaşımı iyi olduğunda bütün vücut sistemleri daha iyi çalışır, böylece daha iyi görünür ve daha iyi hissederiz.

4- Vücut ısımızı dengeler

üşüme

Soğuk duşlar termojeneze yani vücut ısısının üretilmesine yol açan stresin iyi bir formunun oluşmasını sağlar. Böylece vücutta ki onarım sistemleri aktive olur. Eğer kronik olarak soğuk el ve ayaklardan şikayetçiyseniz ya da çok fazla terliyorsanız, soğuk duş şikayetlerinizi azaltmada yardımcı olabilir.

5- Depresyonu azaltır

Depresyon
Depresyon

Çok çabuk sıkıntı yaparak, kendinizi hasta etme gibi bir eğiliminiz varsa, soğuk duş almak sizi yatıştıracaktır. Çünkü soğuk su, beynin noradrenalin üreten mavi noktalarını uyarıyor. Noradrenalin ise depresyonu önlemede kullanılan bir hormon.

6- Parlak bir cilt ve saç için soğuk duşa…

cilt
cilt

Soğuk su açık gözeneklerin daralmasına yardım ettiği için, cilt daha parlak bir hal alır. Kan dolaşımını hızlandırdığı için daha sağlıklı bir cilde sahip olmamızı da sağlar.

7- Nefesinizi güçlendirir

Nefes
Nefes

Soğuk duş almak, ciğerlerimizi açarak daha fazla oksijen alınımı sağlar. Bu da nefesimizi derinleştirecektir. Yani daha az yorgunluk hissedeceğiz anlamına geliyor bu.

8- Enerjiyi ve canlılığı artırır

uyku

Eskiden samuray güreşçileri, her sabah uyandıklarında kafalarını soğuk suya sokarlarmış. Bu onların ruhları için bir arınma ritüeliydi. Böylece ruhlarını temizleyip, güne taze bir şekilde başladıklarına inanıyorlardı. İşte soğuk duş tam da bu etkiyi sağlar. Kalp atmaya başlar ve uykudan kaynaklı letarji ortadan kaybolur, bu da insanı daha canlı ve enerjik yapar.

9- Testesteron seviyesini artırır ve sperm kalitesini yükseltir

Soğuk suyla yıkanmak, testesteron seviyesini artırabileceği gibi sperm kalitesini de artırır. Çünkü soğuk su, hormon bezlerinin aktivitesini artırır. Fazla sıcak su sperm kalitesini düşüreceği için, bebek sahibi olmak isteyenlere soğuk duş almaları önerilir.

10- Uyku zorluğu çekenler ve kaliteli bir uyku uyuyamamaktan şikayet edenler için..

Uyku

Soğuk duş alındığında minik bir şok geçiren vücudumuz, duştan çıktıktan sonra rahatlamaya başlayacaktır. Bu da daha rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.

Son olarak nasıl bir soğukluk olmalıdır?

Sıcak suyu çok seviyorsanız ve vücudunuz çok sıcak suya alışkınsa, soğuk suya geçişi derece derece yapmalısınız. Her girdiğinizde soğuk suyu biraz daha açabilirsiniz. Bir anda büyük bir değişiklik, dengenizin bozulmasına da neden olabilir. Rutine eklemenin yolu, duşunuzun bitmesine yakın soğuk suyla vücudunuzu durulamanızdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.