Solucan Deliği nedir?


Günümüzde izlediğimizi bilim kurgu filmlerinin bir çoğunda karşımıza çıkan solucan delikleri aklımızın sınırlarını zorlamaktadır.

Gerçekten solucan delikleri var mıdır? bugüne kadar hiç gözlenmese de genel görelilik teorisi solucan deliklerinin var olabileceğini bizlere söylemektedir.

Solucan deliği nedir? ismi nereden gelmektedir?

Solucan delikleri; Evrenin kestirme yoludur. Solucan deliği, elma ile elma kurdunun birbirinden olan ilişkisinden almaktadır. Elmanın içerisinde bulunan kurt, elmanın diğer tarafına gitmek için elmayı kemirerek kendisine kestirme bir yol açar.

Evreni yeni yeni tanımaya başladığımız bu zamanlarda bir solucan deliği ile karşılaşacak olursak bu solucan deliğinin bizlere ne gibi faydaları ya da zararları olacaktır diye düşünmemiz gerekmektedir.

Solucan deliklerinin zararları

Açılan bir solucan deliği kendi içerisine çökebilir denmektedir. Ya da solucan deliğinin aşırı yüksek radyasyon yayma tehlikesi olabilir.

Bir solucan deliği açıldığında açılan bu solucan deliği vasıtasıyla kimler ile karşılaşabiliriz? bir solucan deliği açılmışsa demek ki birileri kapımızı çalmaya geliyor demektir. Bu gelenlerin amacı nedir? gelenler iyi midir? yoksa kötü müdür? Zaten genel görelelik kuramına göre solucan deliklerin açılması mümkün gözükse de bu güne kadar solucan deliklerinin açıldığı görülmedi. Solucan deliğine girecek gönüllüler bulunabilir mi?

Katlanmış bir uzay-zamanda bulunan bir solucan deliği illüstrasyonu.

Ortaya atılan teoriler

1935’te ünlü fizikçi Albert Einstein ve Nathan Rosen, belirli yerleri birbirine bağlayacak olan teoriyi yani görelilik kuramını geliştirdiler. Adına da solucan deliği yani Einstein, Rosen köprüleri adı verdiler. Solucan deliklerinin bir girişi bir de çıkışı olmak zorundadır ve bu giriş çıkışları birbirine bağlayan boğazları olmaktadır.

Bir başka teoriye göre giriş ve çıkış noktalarında karar deliklerin olacağı ortaya atılmış hatta bu teori genişletilerek hiçbir zaman için gözlemleyemediğimiz beyaz deliklerden bahsedilmiştir.

Solucan deliğinin içerisine girersek ne olabilir?

Solucan deliğinin boyutunun yeterli olması gereklidir. Her ne kadar teori de olsa 10 ile 45 mt. olabileceği düşünülmektedir. Solucan deliğinin bizi evrenin uzak bir yerine ya da başka bir paralel evrene kısa bir süre içerisinde taşıyabilecektir. Kendi kendine oluşmuş bir solucan deliğinin ne zaman oluştuğunu bilemediğimizden dolayı ne kadar zaman açık kalacağını bilememekteyiz.

Solucan deliği seyahat için uygun değildir. Çünkü istediğimiz yere varmadan kapanabilir ve her şeyi yok edebilir. Kapanırsa ne olacağı bir bilinmez ve şu an için cevabı olmayan bir sorudur. Doğal yol ile ya da insanların çalışmaları sonucunda bir solucan deliği açabilirsek ve bu solucan deliği egzotik madde içeriyorsa o zaman solucan deliğini kullanabilir ve evrenin başka yerlerine yolculuk yapabiliriz. Solucan delikleri başka bir paralel evrene açılan kapılar ise o zaman iş daha karmaşık bir hal almaktadır.

Solucan delikleri vs kara delikler

Son çalışmalar sonucunda egzotik maddeler içeren solucan deliklerinin açık kalma sürelerinin çok daha uzun olduğu söylenmektedir. Ancak egzotik maddeyi karanlık madde ile karıştırmamamız gerekmektedir. Çünkü egzotik madde büyük miktarda negatif basınç madde içermektedir. Bu güne kadar solucan deliği görülmediği için bu güne kadar ortaya atılan fikirler teoridir.

Kara delik.

Evrende bulunan kara delikler ile solucan delikler her zaman birbirleri ile bağdaştırılır ve beyaz deliklerden bahsedilir. Kara delikler olay ufku denilen nihai bir sınır içermektedirler ve bu gözle görülmeyen sınır geri dönülmeksizin başlangıcıdır. Olay ufkuna giren bir cismin kaçma şansı yoktur. Yani olayı sınırı ihlale eden her cismi kara delik kendi içerisine çeker. Beyaz delik kara deliğin aksine her şeyi evrene doğru fırlatır. Teorilere göre her kara deliğin çıkış noktası vardır ve bu çıkış noktaları ise başka evrenlerde bulunan beyaz deliklerdir denmektedir.

Eğer başka bir evrende bulunan kara delik kendisine başka bir evrende kendisine beyaz delik oluşturması gerekiyorsa ve bu beyaz delik bizim evrenimizde oluştuysa o zaman başka bir evrende bulunan kara deliğini kendi içerisine çektiklerini bizim evrenimizde oluşturduğu beyaz delik vasıtasıyla fırlatarak bizim evrenimizi oluşturmuş olabilir mi?


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.