Somon Balığı Yararları ve Besin Değerleri


Somon balığı, yüksek oranda protein içeriği ve omega-3 yağ asitleri nedeniyle övülen yaygın olarak tüketilen bir balıktır.

Beş ana somon balığı çeşidi vardır:

 • Chinook somonu, yağ içinde en yüksek, en pahalıdır ve ipek dokusu için arzu edilir
 • Sockeye somonu, yağda daha düşük, ancak yine de somon aroması için yeterli miktarda yağ içeriyor.
 • Koh somonunun hafif bir lezzeti vardır ve genellikle spor balıkçısı tarafından hedeflenir.
 • Kambur somonu daha hassastır, soluk renklidir ve sıkça tüketilmemektedir
 • Chum somon yağ olarak daha düşük ve genellikle suşide kullanılır.

Somon balığının besin değerleri

USDA Ulusal Besin Veritabanı’na göre, pişmiş Sockeye somonu (yaklaşık 85 g) şunları içerir:

 • 133 kalori
 • 5 g yağ
 • 0 g karbonhidrat
 • 22 g protein.

Aynı miktarda pişmiş Sockeye somonu da şunları içerir:

 • Günlük B12 vitamini ihtiyacının% 82’si
 • Selenyumun% 46’sı
 • Niasinin% 28’i
 • Fosforun% 23’ü
 • Tiyaminin% 12 si
 • A vitamininin% 4’ü
 • % 3 demir.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, gıdaların kolesterol içeriğinin mutlaka vücudun zararlı kolesterolünü arttırmadığını önermesine rağmen, somon ayrıca kolesterol içermektedir. Doymuş yağ alımı daha çok doğrudan zararlı kolesterol düzeylerinde bir artış ile ilişkilidir ve somon balığı doymuş yağın önemli bir kaynağı değildir.

Somon balığı tüketmenin olası faydaları

Birçok çalışma, somon gibi balık ve kabukluların tüketiminin artması, obezite, diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltırken, aynı zamanda sağlıklı kolesterol düzeylerini de arttırdığını ileri sürdü.

Balık ve kabuklu deniz hayvanları, çok az gıdada bulunan omega-3 yağ asitleri sağlamak için özellikle önemlidir. Somonun 100 gr’lık kısmının 1.500 mg’dan fazla omega-3 sağladığı tahmin edilmektedir.

Kalp sağlığı

Kardiyovasküler Sağlık Araştırması verilerine göre DHA ve EPA’nın (balıklarda bulunan uzun zincirli yağ asitleri) yüksek miktarda diyet alımı ölümcül kalp krizi riskini azaltabilir. Kanda bulunan omega-3 yağ asitleri seviyesi yükseldikçe konjestif kalp yetmezliği insidansını düşer.

Yüksek yağlı balık yemeyen iki kültür, hem Japon hem de İnuit insanlarında ayrı gözlem çalışmaları, kalp hastalığının ölüm miktarının Batı ülkelerinde tipik olarak görülen miktarın yaklaşık yarısı olduğunu belirtti. Bu bulgu, kalp hastalığının ölüm oranlarını etkileyebilecek diğer yaşam biçimi faktörleri için düzeltildiğinde de geçerlidir.

2004 yılındaki 13 kohort araştırmasının bir meta-analizi, haftada bir kez balık yiyerek koroner kalp hastalığından ölme riskini % 15 azaltabileceğini ortaya koydu. Ne kadar fazla balık tüketilirse, risk azalır. Haftada ekstra 150 gram balık eklenmesi riski % 8’e düşürdü. “Kan içindeki Omega-3 yağ asitleri seviyeleri, kolesterol, toplam yağ ya da liften daha çok kalp hastalığı riski taşır” diyor Güney Dakota Üniversitesi Sioux Şelaleleri’nde Beslenme ve Metabolik Hastalık Araştırma Enstitüsü müdürü William S. Harris. “Omega-3 düzeyleri ne kadar yüksek olursa, kalp hastalığı ve ölüm riski o kadar düşük olur.

Tiroid Hastalığı

Selenyumun uygun tiroid fonksiyonu için gerekli bir bileşen olduğu gösterilmiştir. Bir meta-analiz, selenyum eksikliği bulunan tiroid hastalığı olan kişilerin kilo kaybı ve kardiyovasküler hastalık ve diyabet riskinde azalma da dâhil olmak üzere, selenyum alımını arttırmanın belirgin fayda sağladığını gösterdi.

Somon balığı, Brezilya fındık balığı ve sarı ton balığı ile birlikte selenyumun en iyi kaynağıdır.

Somon balığının zihinsel faydaları

Ulusal Alkol ve Kötüye Kullanım ve Alkolizm Enstitüsüne göre, omega-3 yağ asitlerinin, yetişkinlerde saldırganlık, dürtüsellik ve depresyonu azalttığı görüldü. İlişki azalması, bazı dikkat eksiklikleri, hiperaktivite bozukluğu (ADHD) gibi duygu durum bozukluğu ve düzensiz davranış sorunları olan çocuklar için de faydaları olduğu görüldü.

İngiltere’de yapılan uzun süreli bir araştırma, gebelik sırasında haftada en az 300 gram balık yiyen kadınların doğurduğu çocukların daha iyi IQ ve daha iyi sosyal zekâya sahip olduklarını ve iletişim becerilerinin kuvvetli olduğunu gösterdi.

Somon balığı cıva içermesinden ötürü, gebe kadınlar somon tüketimini haftada 120 gram ile sınırlandırmalıdır. Ayrıca sardalye, vahşi alabalık gibi düşük cıvalı balıklar 180 gram ile sınırlandırmalıdır.

Chicago Rush Institute for Healthy Aging tarafından yapılan bir başka araştırmada, 4 yıllık bir süre boyunca, haftada en az bir balık yiyen 65-94 yaş arasındaki Chicago’da yaşayan insanların, Alzheimer hastalığına yakalanma riski % 60’a kadar düşüş göstermektedir.

Somon balağı tüketmenin potansiyel sağlık riskleri

Somon balığı, orta düzeyde cıva içerebilir ve belli bir seviyenin üzerinde somon tüketimi zararlı olabilir. Hamile kadınlar özellikle potansiyel olarak yüksek cıvalı gıdaların alımlarını gözlemlemelidir.

Gıda kaynaklı hastalık riskini en aza indirgemek için taze somon 40 ° F veya daha düşük sıcaklıklarda doğru bir şekilde soğutulmalıdır. Sıcak havalara maruz kalma süresini en aza indirgemek için alışveriş gezinizin sonunda somon balığı alınız. Somon aşırı kokarsa atılmalıdır.

Dondurulmuş somon alıyorsanız, buzdolabında defrost edin, mutfak tezgâhında veya lavaboda değil, bakterilerin büyümesine fırsat vermeye gerek yok değil mi?

Bir kişinin toplam diyet veya genel yeme düzeninin hastalık önleme için en önemli faktör olduğunu unutmamak önemlidir. İyi sağlık anahtarı olarak bireysel gıdalara konsantre olmaktan çok çeşitli bir diyetle yemek daha sağlıklı olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.