Sosyal fobi nedir? tedavisi nasıldır?


Sosyal fobi başka insanların da bulunduğu ortamlarda aşırı heyecan duymaktır. Toplumda görülme oranı yüzde 3’tür. Hayat boyu rastlanabilme oranı yüzde 5 civarındadır.  Sosyal fobinin en belirgin özelliği yüz kızarması ile kendini göstermesidir. Aynı zamanda sosyal fobiklerde ses titremesi olmaktadır.

Sosyal fobi, toplum korkusu, insan korkusu denebilir. Bu kişi insanlar ile aynı ortamda bulunmaktan korkar. İnsanlar ile beraber olduğu yerlerde büyük bir korku ve endişe duyarlar. Sosyal fobi kişilerin ilk hatırası sınıfta konuşamamaktır, konuşurken ellerin titremesi ve ter basmasıdır. Ergenlikte en büyük problemlerden biri ise karşı cins ile iletişim kuramamaktır.

Sosyal fobi şu durumlarda ortaya çıkabilir: 

  • Topluluk içinde konuşma
  • Partiye katılma, yabancılarla tanışma gibi sosyal aktiviteler
  • Bir iş yaparken başkaları tarafından izlenme
  • Patron veya amir gibi üstleri ile konuşma
  • Karşı cinsten birileri ile tanışma veya buluşma
  • Umumi tuvaletleri kullanma
  • Telefonda konuşma
  • Başkalarının yanında yazı yazma
  • Herkesin içinde yüz kızarması veya kontrolünü kaybetme korkusu v.b.

Sosyal fobi nasıl tedavi edilir?

Sosyal fobide gerekli olan tedavi yöntemi kişiden kişiye değişmekte birlikte bazı genellemeler faydalı olabilir. Sosyal fobisi olan insanların ilk başta kaygıyla baş etmesi gerekli. Olumlu ve olumsuz bütün duyguları yaşayıp göze almak gerekiyor.

İlk önce yapmamız gereken düşüncelerimizi fark etmek. İkinci boyut davranışlarımızı kontrol etmek. Sosyal fobisi olanlar bir liste yapabilir. En az rahatsız olduğu olaylardan başlayarak bu rahatsızlığı yenmeye başlayabilir. En az kaygı veren ortamlardan başlayarak yavaş yavaş korkularının üzerine gidilmeli. Kaygı veren ortamlara bir arkadaşınızla da gidebilirsiniz.

Egzersiz yaparken bile en hafif egzersizlerden başlatır hocalar. Ve sonunda en ağır hareketleri yaparız. Çünkü kaslarımız artık alışmıştır ve zorlanmaz. Aynı bu örnekte de olduğu gibi yavaş yavaş kendimizi alıştırmak gerekli.

Kişinin bazen kafasında yarattığı senaryolar gerçek olmayabiliyor. Her zaman başka bir alternatif yolu vardır, olumlama cümleleri ile kendine yardımcı olabilir. Kimse mükemmel değildir ve herkes hata yapabilir. Küçük olumlamalarla hayatımızda denge sağlanabilir.

Misafirlikte çocukları başkalarının yanında susturmak, onu tamam sonra anlatırsın diye kale almamak sosyal fobiye neden olabilir. Kişinin kendi hayatına sosyal programlarda konmalı bunun yanında da yardım kuruluşları ya da hiç olmazsa marketten bir şey alırken oradaki görevli ile de konuşabiliriz. Bu gibi kısa konuşmalar bize ciddi özgüven sağlar.

İlaç tedavisi 

Günümüzde sosyal fobi tedavisinde oldukça etkili olan, bağımlılık yapmayan, uyku-sersemlik gibi yan etkilere yol açmayan ve kalıcı düzelme sağlayabilen birtakım ilaçlar vardır. İyi bir ilaç tedavisiyle kimi zaman psikoterapiye dahi gerek kalmadan kişi dertlerinden kurtulmaktadır.

Psikoterapi 

Psikoterapi, sosyal fobi tedavisinde oldukça etkilidir. Sosyal fobiklerde genellikle bilişsel davranışçı terapi denilen psikoterapi yöntemi uygulanmaktadır.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. sosyal fobi iyi arkadaşlar çevrende olunca düzeliyor ben de öyleydim ama düzeldim inşallah