Sosyal Medya Neden Bu Kadar Popüler Oldu


Görmediğimiz insanlarla konuşuyoruz, güzel bir avatar koyuyoruz, iyi bir fotoğraf ya da tuttuğumuz takımın fotoğrafını koyuyoruz. Kedimizin ağzından yazıyoruz, vazomuzun ağzından yazıyorum, diğer insanları görmüyor ve tanımıyoruz. Yarın sokakta yığılsak belki kimse yardım etmeyecek veya yalnız kalacağız.

Sosyal medyada tekil sosyallik vardır

Medyanın kelime anlamı aracıdır, sosyal medya bu yüzden aracı değildir. Medya lafını iyi anlamak lazım, aracının olmadığı bir yerden bahsediyoruz. Çok ünlü bir sporcu veya siyasetçi ile aracı olmadan konuşmak dünyanın ilk defa yapılan şeyi.

Gençler dinamik, bilgili, heyecanlı. 50 yaşındaki genel müdür, yanındaki 28 yaşındaki gencin ne dediğini anlamıyor, dolayısıyla onu engellemeye çalışıyor. Sosyal medya kullanan kişiler bir şey hakkında en azından ön bilgiye sahip oluyor ve kendisine özgüveni daha çok oluyor.

Sosyal medya sadece Türkiye’de değil dünyada insanın olmazsa olmazı ve her çocuk artık sosyal medya sitelerinde bir şekilde kendini ifade etmeye çalışıyor, o kadar ki sosyal medya olmayan birisi neredeyse arkadaşları tarafından dışlanıyor. Bizim bir uvzumuz gibi oldu sosyal medya ve biz bunun çıkarılıp atılacağının farkında bile değiliz. Ailede bile artık evin içerisinde whatsaptan mesajlaşılıyor, bire bir iletişim can çekişiyor.

Sosyal medya insanları bir bakıma duyarsızlaştırdı da, kamuoyunu ilgilendiren bir konuda tweet atınca rahatlıyoruz ve o konuda ki sorumluluğunu üzerimizden atıyoruz. Aynı zamanda her yaşanan ölüm, patlama gibi insanı kahreden olayları birer video oyun gibi izliyoruz, paylaşıyoruz. Fakat etrafta yığınla güldüren caps var iken biz yine mutlu olamıyoruz, velhasıl popüler olmasının en büyük sebebi insanların iletişimsizliği ve birbirine güvensizliğidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.