Sosyal medyanın yararları ve zararları


Sosyal medyanın zararları

insanların sosyal medya kullanmıyorsa yaşamıyormuş gibi bakılıyor. İnsanlar özellerini internete taşıdılar ve genelde gereksiz konular paylaşılmaya başlandı. Nerede saçma sapan bir fikir var ise izlenme sayısı da saçmalığına göre doğru orantılı. Sosyal medyada insanların fikirlerinden daha çok tipleri konuşulur oldu.

İlk başta insanlar sitelere nickleri ile kayıt olurken artık insanlar ismi ve soyismi ile kayıt oluyor ve dijital beden dili oluşmuş durumda. İnsanları gerçekte gördüğümüzde sakin iken sosyal medyada çok aktif olduğunu görebiliriz. Sosyal medya kendini bilemeyen insanlara şizofrenik hareketler yaptırabilir. Sosyal medyada kişiler özel durumları paylaşıyor çünkü daha fazla beğenen olsun ya da takipçim fazla olsun diye insanlar paylaşmada sınır tanımıyor ve beğenilme içgüdüsü insanları tetikliyor. Özellikle yurt dışında sosyal medya hesapları takip edilerek evlere hırsız girebiliyor.  Sosyal medya insanları gerçek hayattan uzaklaştırıyor ve sanal alemin içerisine hapsediyor.

Global Web Index‘in son araştırmasında yer alan verilere göre kullanıcıların %44’ü günde bir saatten fazla bir süreyi sosyal ağlarda harcıyor.

Sosyal medyanın yararları

Sosyal medya mükemmel bir iletişim hizmeti, hiç tanımadığın insan ile bir konuda tartışabiliyor, bilgi sahibi oluyor ve yardım alabiliyorsun. Bir çok insan görüş bildirdiği için bir konuda veya bir şey alırken gerçekçi doğrulara ulaşabiliyorsun.

Deprem olsa bir yerde örgütlenmesi gerekirse sosyal medya bu işi tek başına üstlenebiliyor. Toplumsal konuların ele alındığı ve farkındalık yaratılabilen bir yer. Sadece kişinin kim ile konuştuğuna dikkat etmesi gerekiyor.

Sosyal medya kimisinin ekmek kapısı ve insanlarla yatırımlarını sosyal medya üzerinden yapabiliyor. Firmalar kendilerini göstermek ve reklam yapmak için sosyal medya ile doğru kitleye hitap eden reklam anlayışı var.

Gruptan ya da sayfadan yapılan paylaşımlar ile insanları bir araya toplamak ve neredeyse bedavaya  insanlara ve arkadaşlarına ulaşabiliyorsun. Eskiden formlarda olan bu sistem şimdi gerçek kişiler ile iletişim kurulduğu için fikir alma konusunda iyi bir mecra.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.