SSD Hosting Nedir? Normal Hosting ile Arasındaki Fark


Teknolojinin nimetlerinden bir yenisi SSD disklerdir. Hosting hizmetlerinde de yaygın olarak karşılaşmaya başladığımız SSD Hosting’in ne olduğuna ve eski teknoloji cihazlara göre farklarına değineceğiz.

SSD Hosting Nedir?

SSD hosting, eski mekanik disk teknolojileri yerine SSD adı verilen tipte diskler kullanan hosting servislerine verilen isimdir. SSD diskler daha yenidir ve fiyat dışında her açıdan çok daha avantajlıdır.

Dilerseniz eski tip mekanik disklere ve ardından SSD disklere yakından göz atalım. Performans raporlarına da bu arada yer verelim. Acaba aradaki performans farkı ne kadar?

Eski Teknoloji Mekanik Diskler Nasıldı?

Eski teknoloji diskler mekanik cihazlardır. Üst düzey bilgisayarlar günümüzde SSD disklere geçmeye başlamıştır ancak büyük bir çoğunluğu hala mekanik diskleri kullanır. Geçmişte mekanik diskler daha da yaygındı. Bu bilgisayarlarda zaman zaman harddiskten ses duymuşsunuzdur.

Bu sesin sebebi mekanik aksamdır. Bir veri işlemi oluştuğunda harddiskiniz 5400 rpm, 7200 rpm gibi hızlarla dönüş gerçekleştirerek veriyi okur. RPM, saniyede yapılan dönüş sayısıdır. Yani bilgisayarınızın içerisinde saniye 7200 kere dönüp size veri sağlayan bir harddisk mevcut.

Kişisel bilgisayarları geçip sunucularda sıklıkla kullanılan mekanik disklerin özelliklerine bakalım.

  • 7.200 RPM Sata
  • 10.000 RPM SAS
  • 15.000 RPM SAS

Yaygın olarak kullanılan bu teknolojiler mekanik aksam olmalarından dolayı arıza yapmaya oldukça elverişlidir. Saniyede 15.000 kere dönen bir mekanik aksamda uzun vadede problem oluşması doğaldır.

Ayrıca verilerinizi getirmek için sürekli dönen bir disk, ne kadar hızlı dönerse dönsün yavaş kalmaktaydı. Aşağıda bu disklerin veri okuyup yazma hızlarını göreceksiniz. IOPS adını verdiğimiz birim, Inputs Outputs Per Second adlı bir ifadenin kısaltmasıdır ve harddiskin performansında önemli bir ölçüttür.

  • 7.200 RPM Sata -> 270 IOPS
  • 10.000 RPM SAS -> 400 IOPS
  • 15.000 RPM SAS -> 600 IOPS

Bu değerler tabii ki diskten diske değişebilir ancak ortalamada bu şekildedir. SSD ile bu değerleri karşılaştıracağız.

Fiyat açısından göz atacak olursak hdd dediğimiz harddisklerde 1GB dosya saklamanın ortalama maliyeti 0.04 dolardır. Bu örnek için 4 TB, alanında oldukça büyük kapasiteli ve uygun fiyatlı Seagate bir SAS harddisk kullanılmıştır. Harddiskin kapasitesini fiyatına bölünce çıkan değer budur. Bunu da SSD ile karşılaştıracağız.

SSD Diskler Nasıl?

Günümüzün teknolojisi SSD, içerisinde mekanik bir aksam taşımaz. Saniyede bilmem kaç bin kere dönerek size veri getirmeye çalışan bir alet değildir. SSD diskler tamamen elektroniktir ve hiçbir mekanik aksam taşımazlar.

Tamamen elektronik bir yapıda olması SSD’ye ciddi avantajlar sağlar. Öncelikle SSD diskler çok daha hızlı çalışır. Diğer taraftan içeride sürekli çok yüksek hızlarla dönen mekanik bir aksam olmadığı için kendi kendisine bozulma olasılığı daha düşüktür.

Peki yukarıda IOPS cinsinden eski usül mekanik harddisklerin hızlarını vermiştik. Veri merkezlerinde kullanılan ortalama bir SSD’nin IOPS değerini merak ediyor musunuz?

SSD Disk -> 34.000 IOPS!

Aradaki farkın büyüklüğüne bakar mısınız? SSD diskler büyük bir hız avantajına sahip.

Fiyat açısından da bir karşılaştırma yapacak olursak 1 TB Western Digital bir SSDyi baz alıyorum. Ortalama maliyet GB başına 0.2 dolar civarında. Bu da 5 kat civarında daha pahalı olduğu anlamına geliyor.

SSDler daha pahalı olduğu için bu hizmeti veren firmalar doğal olarak daha yüksek fiyatla sunuyorlar, sunmalılar.

SSD Sitenizin Hızını Ne Kadar Etkiler?

SSD disklerin eski teknoloji mekanik disklere göre çok büyük avantajları olduğunu yukarıda değerlendirdik. Gelelim son kullanıcı olarak size neler kattığına.

Öncelikle internet sitenizin yoğunluğu büyük önem taşıyor. Sitenize ayda yılda bir kişi giriyorsa SSD diskin avantajı çok büyük olmaz.

Dikkatinizi çekerim avantajı olmaz demiyorum, sadece sağladığı avantajı %100 göremezsiniz.

SSD’nin avantajı daha ziyade aynı anda bir sürü verinin ulaştırılması gerektiğinde ortaya çıkar.

Çeşitli senaryoların ortalaması alındığında %30 gibi bir hızlanmadan bahsedebiliriz. Burada hem kendi tecrübelerim, hem de yabancı forumlarda yapılmış bir takım testlerden yola çıkarak bu oranı veriyorum. Sizin sitenizde SSD disk avantajı daha fazla veya daha az olabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.