Stephen Hawking Kimdir?


Stephen Hawking, 1942’de İngiltere’de doğdu.  İlk, orta ve üniversite yıllarında son derece sağlıklı hareketli bir öğrenciydi. Oxford Üniversitesi’nin fizik bölümünü birincilikle bitirdi. Hayatın kabusu da bu yıldan sonra başladı. ALS Motor Nöron hastalığına yakalandı. Omurilik ve beynindeki şuurlu kas hareketlerini düzenleyen sinir hareketleri dağılmıştı. Konuşma bozukluğu ve yutma güçlüğü çekiyordu. Ellerini kıpırdamaz olmuştu.

Henüz hayatının baharında felç geçirip tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Çalışırken vücud tekerlekli sandalyesine yıkılıyor, bazen de başı, iki omuzunun arasında düşüyordu. Başını ve yüzünü hiç kontrol edemiyordu. Bu haliyle yüksek lisans yaptı, doktorasını verdi. Profesörlüğe kadar yükseldi. “Zamanın Kısa Tarihi” adlı kitabı satış rekorları kırdı, en çok sanat kitap ödülünü aldı.

Stephen hawking
Stephen Hawking

Dünyayı bir kaç kere yok edecek bir atom gücüne sahipken insanların hala saldırgan olması aptalca bir içgüdüdür. Bu sebeple insanoğlunu fazla zeki kabul etmiyorum.

Doktorlar Stephin Hawking‘e 2 yıl ömrü biçmişlerdi. Moral ve ruh hali olarak tam bir bunalım halindeydi. Sürekli klasik müzaik dinliyor, bilim-kurgu kitapları okuyordu. Ailesinin, arkadaşlarının ve hoca Scima’nın yakın ilgi ve sıcaklıkları soncu Hawkin’te hayret edilecek değişmeler oldu. 2 yıl içinde ölür denilen insan canlanmaya başladı Hawking kendisi de moral toplayınca ölümü basbayağı atlattı. Fakat zavallı Hawking bir daha ömür boyu kalkamayacak, konuşmayacak ve şu an tekerlekli sandalyeye mahkum olmuş durumdadır.

Bu haliyle Wilde adında bir kızla evlendi, 3 çocukları oldu. Eşinin yardımıyla yüksek lisans eğitimin tamamladı. Hatta pek çok sağlıklı insanı utandıracak bir sabır ve sebatla doktorasını da verdi, profesörlüğe kadar yükseldi. Kraliyet Derneği’nin en genç üyesi seçildi. Kraliyet Derneği’ne seçilen bir üye, salon kürsüsünde yürüyerek diğer üyelerle tokalaşıp ve onur listesini imzalardı. Bu defa öyle olmadı. Genç adam, Başkanın, tekerlekli sandalyesine kadar getirdiği onur defterini güç bela imzalayabildi.

1978’de teorik fizikteki en yüksek ödülü alan Albert Einstein Ödülü’nü aldı. 1982’de dünyanın dört bir yanından, konuşmaktan dahi aciz bu dahi adama ödüller yağıyordu. Kraliçe Elizabeth tarafından Britanya İmparatorluğu Kumanda Nişanı verildi.

1988’de yazdığı “Zamanın Kısa Tarihi” adlı kitabı satış rekorları kırdı. Kitabı yazarken zatürreye yakalanmıştı. Bilgisayar aracılığıyla konuşabilen, tekerlekli sandalyeye mahkum bu adam kemikleri kırıldığı için ve diğer başka türlü şikayetlerle sık sık hastane getiriliyordu. Yazdığı “Zamanın Kısa Tarihi” isimli kitabından kara delikler hakkında geliştirdiği vurucu teorilerle dikkat çeken ve yüksek deha olarak kabul edilen profesör Stephen Hawkin’in sık sık kolunda ve el bileğinde kırıklar oluşuyordu, dudakları patlıyor, gözü morarıyordu. Her yeri yara bere içinde hastaneye taşınıyordu. Soruşturma sonucu karısının Hawking’i dövdüğü anlaşılmıştı. Ardından karısından boşandı.

Hawking böyle giderse insanlığın dünyayı yok edeceğini söylüyor. Tabiatın biteceğini, doğal kaynakların tükeneceğini, akla hayala gelmeyecek, insanlığın şu ana kadar tanık olmadığı dehşet tabloları ortaya çıkacağını, karalı bir şekilde dile getiriyor.

Ya insanlık kendini düzeltmeli, ya da kendine yeni bir gezegen aramalı.

Kıyamet Teorisi” ve “Evrenin Sırrı Teorisi” Stephen Hawking’in ses getiren ve ilgi uyandıran, iki esrarengiz teorisidir. Bilim ilerleme kaydetmeli ve yaşanacak yeni bir gezegen bulunmalı diyor ve ekliyor; İnsanlık başka gezegenler keşfedemezse dünyayla birlikte 800 yıl içinde yok olacak.

Yaptığı her açıklama bomba etkisi yapan 62 yaşındaki Stephen Hawking “Kainatın Sonu” hakkında BBC televizyonunda geçen yıl yaptığı konuşmada ilginç bir olay yaşanmıştı. Konu küresel ısınma ve buzulların erimesiyle ilgiliydi. Tam küresel ısınmanın tehlikeleri ve dev buzulların erimesiyle ilgiliydi. Tam küresel ısınmanın tehlikeleri ve dev buzulların çözülmesinin insanlığa getirdiği tehditleri anlatıyordu ki Antartika Kıtasında 45 km uzunluğunda dehşet bir buzdağının ürkütücü sesler çıkartarak koptuğu haberi televizyonlarda alt yazıyla geçiyordu. Hepsinde şu yazıyordu: “Profesör Stephen Hawking’in insanlığa uyarısı ciddiye alınmalı.” Hawking falcı değil, yaşanan gelişmeler onun ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Küresel ısınma sözünü ilk olarak ortaya atan Hawking’ti Dünya Bilim Otoriteleri de Stephen Hawking’e katılıyor.

Ünlü Evrenbilimci ve Fizikçi Stephen Hawking 16 Mart 2018’de 76 Yaşında Hayatını Kaybetti.

Stephen Hawking Kitapları:

  • A Brief History of Time, (Bantam Press 1988)
  • Black Holes and Baby Universes and Other Essays, (Bantam Books 1993)
  • The Universe in a Nutshell, (Bantam Press 2001)
  • On The Shoulders of Giants. The Great Works of Physics and Astronomy,
  • A Briefer History of Time, (Bantam Books 2005)

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.