Stevia Bitkisi Nedir Ne İşe Yarar?


Asıl adı “stevia” olan şeker otu, çok uzun yıllardır Güney Amerika ülkelerinde (Brezilya ve Paraguay gibi) doğal bir tatlandırıcı ürün niteliğinde kullanılmaktadırlar. Stevia fidesi özellikle şekerin zararlı etkileri konusunda sağlığa çok yardımcı bir ürün olduğu için çok sık kullanılmaya başlanılan bir ürün olmuştur. Ülkemizdeki duruma bakıldığında da son yıllarda Rize ilimizde üretimi yaygınlaştırılan bir ürün olduğu da görülmektedir.

Normal şartlarda şeker kullanımında vücudumuzda meydana gelen zararlar göz önünde bulundurulurken, stevia bitkisinden elde edilen özütün bu bilinen etkilerle uzaktan yakından alakası olmadığı görülmektedir. Yani stevia bitkisi, içeriğinde bulundurduğu “stevisoid” isimli madde neticesinde vücudumuzun normal şartlarda şekerden aldığı tatlı tadın 300 katına kadar daha fazlasını bu bitkiden alabilmektedir. Bu şekilde müthiş bir değere sahip olan stevia bitkisinden bir tutam alınacak özütün toz hale getirilmesiyle birlikte 1 litrelik bir içeceğin tamamı tatlandırılabilmektedir.

Hal böyle oldukça son zamanlarda giderek yaygınlaşmaya başlayan stevia bitkisi hakkında internette sıklıkla stevia bitkisi nereden alınır, stevia bitkisi nasıl kullanılır, stevia bitkisi nasıl yetiştirilir ve stevia zararları gibi konu başlıklarının sıklıkla araştırıldığı bilinmektedir.

Stevia bitkisi faydaları nelerdir?

Stevia Bitkisi
Stevia Bitkisi
  • Ciltteki sivilce problemini ortadan kaldırmada etkilidir.
  • Midede ve bağırsakta bulunan floral tabakayı korur.
  • Yüksek tansiyon hastalığı bulunan hastalara bu üründen kullanmaları önerilmektedir.
  • Kan şekerini düzene sokucu bir etkisinin olmasının yanında aynı şekilde insülin duyarlılığını da arttırmaktadır.
  • Cilt bakımı yaparken bu özütle oluşturulan maskeler hem cildi sıkılaştırır hem de cilt üzerindeki kırışıklıkları ortadan kaldırır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.