Stres yönetimi teknikleri


Stres, hayatımızda yaşadığımız değişiklere zihinsel olarak verdiğimiz tepkidir diyebiliriz. Stres az olursa sıkıntılı değildir ama ne zaman artmaya başlar ve hayat kalitemiz düşerse o zaman sıkıntı var demektir.

Stres ile nasıl başa çıkabiliriz

Stres testi

  • Uykuya dalmakta zorlanırım.
  • Yapmam gereken çok şey var ama benim zamanım yok.
  • Baş ağrısı veya mide problemleri yaşıyorum.
  • İnsanların beni sevmesini çok önemserim.
  • Çok küçük olaylara bile beni gerebilir.
  • Kendimi hep yorgun hissediyorum.
  • Küçük hatalar beni çok öfkelendirir.

Yarısından fazlası size uyuyor ise stresli bir kişilik yapınız var demektir. Eğer bu maddelerden 4 tanesi size uyuyor ise siz stresli bir yapıdasınız demektir.

Hayır diyebilmek

Hayatta yaşadığınız kimi olaylar sizi gergin biri yapıyorsa ne olacak? ilk maddemiz hayır diyebilmek, etrafımızdaki her insan bizden bir şeyler ister. Bazen biz farkında olmadan insanların bizi önemsemesini isteriz. İnsanlar bizden ihtiyacı olsun olmasın bizden bir şey isterken, bizim içimizdeki insanlara iyi görünmek istediğimizden dolayı hayır demekten zorlanırız. Ama ne zaman bakarız ki kendi içimizden kendi sermayemizden vermek zorunda kalmışız. Etrafımızdaki bir çok insana hayır diyebilemediğimiz için kendi hayatımızdan fedakarlık yapmak zorunda kalmışız. Araştırmalar gösteriyor ki; etrafındaki insanlara hayır diyemeyen insanlar çok daha fazla stres yaşıyor. Eğer siz de hayır diyemiyorsanız ilk önce hayır demeyi öğrenmeniz gerekiyor.

Mükemmelliyetçilik

Eğer ki mükemmeliyetçi insansanız hayatınızdaki her şeyin mükemmel olmasını isteyebilirsiniz. Mükemmeliyetçilikte devamlı koşturursunuz, uğraşırsınız ama kendi içindeki o mükemmel olma çizgisine ulaşamazsınız dolayısıyla mutsuz olursunuz. Mükemmeliyetçi insanlar kendilerini olduğu gibi ifade etmekten korkarlar bu yüzden böyle devam eden insanlar her zaman çok daha fazla stresli ve gergin olabilirler. Eğer ki mükemmeliyetçi kişiliğe sahipseniz bir yerden sonra bunu değiştirmeye başlamak gerekiyor.

Paylaşmak 

Eğer bir sıkıntınız olduğunuzda içinizde tutuyorsanız bir süre sonra devamlı içinizde tutuyorsanız içinizdeki o sıkıntının zamanla sizi ezen konuma düştüğünü görüyoruz. Eğer böyle bir yapınız varsa ilk etapta bunu paylaşmanız gereklidir. Paylaştığımız zaman etrafımızdaki insanların bizim derdimize bakmalarını görebiliriz. Biz kendi içimizde büyüttüğümüz şeyleri anlattığımızda karşıdaki insanda da o dert olabilir. Bir bakıyoruz ki sizin içinizde büyüttüğünüz dert herkeste var. Eğer anlatamıyorsanız ilk etapta kendi kendinize mektup yazabilirsiniz.

Arka Bahçe

Sizin arka bahçeniz varmı? ne alaka diyeceksiniz. Bu tekniğimizin ismi arka bahçe tekniği. Hepimiz bir ön hayatı var herkesin bizden beklediği roller var. Sadece kendiniz olabildiğiniz kendi kendiniz ile vakit geçirdiğiniz bir arka bahçeniz, kendi kendiniz olabileceğiniz arka bahçeniz var mı? çocuklukla beraber böyle alanlarınız vardır. Ama ne zaman yetişkinliğe geçeriz bir bakarız ki gerçekten kendimizi ihmal etmeye başlamışızdır. Arka bahçesi olmayan insanlar depresyona gerginliğe çok daha meyilli eğer böyle bir alanınız yoksa ilk etapta bunu oluşturmaya dikkat etmemiz gerekiyor. Kendimize ait bir hobi, tatil olabilir ama bun düzenli yapmak gereklidir. Ya da her akşam 10 dakika kendimize oluşturduğumuz bir alan olduğunda strese ne kadar iyi geldiğini görebileceksiniz

En kötüsü ne?

Bir olay yaşadık, başımıza can sıkıcı bir olay geldiğinde bu sorun ileride ciddi anlamda sıkıntılara neden olabilir. Zihnimiz şu şekilde çalışıyor; onunla ben sorun yaşadım, mahvoldum bittim kötü oldum. Yani duygusal anlamda kendi kendimizi gaza getiririz. Böyle durumlarda kendimizi televizyonda izliyormuş gibi elimizdeki kumanda ile durduralım. Şunu sormamız çok önemli, en kötü ne olabilir? o duygusal rüzgardan kendimizi çektiğimiz zaman kendimize soralım en kötü ihtimal nedir? eğer zor durumlarda kendimizi böyle soru sorarsak o kadar sıkıntıda olmadığımızı anlarız. İnsan zihninin olayları felaketleştirme gibi eğilimi var. Bu yüzden kendimizi durdurur ve kendimizi o açıdan bakarsak faydalı olacağını düşünüyoruz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.