Suçiçeği Hastalığı Nedir, Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?


Toplumumuzda ender görülebilen bulaşıcı hastalıklardan biri de suçiçeği hastalığıdır. Çocuk hastalıklarından olan suçiçeği hastalığının diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi oldukça bulaşıcı bir hastalık olduğu ve etkilerini kısa süreler içerisinde gösterebildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Çoğunlukla 10 yaş grubundaki çocuklarda görülebilen suçiçeği hastalığı tehlikeli bir sağlık sorunu olmamakla birlikte tedavi edilememesi durumunda bazı hastalıkların da oluşmasına neden olabilmektedir.

Virüse bağlı olarak meydana gelen suçiçeği hastalığı geçmiş yıllara oranla günümüzde daha az görülebilmektedir. Bazı belirtilerinin de bulunduğu suçiçeği hastalığının tedavisi ise oldukça basit ve kısa süreli olmaktadır. Tedavi edilememesi durumunda bireyin günlük aktivitelerinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilen suçiçeği hastalığının belirgin özelliklerinden biri de hızlı bir şekilde bulaşabilmesidir. Peki suçiçeği hastalığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz birçok bireyler tarafından merak edilen ve makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlemiş olduğumuz genel bilgiler kapsamında sizlere hemen bilgiler sunalım.

Suçiçeği Hastalığı Nedir?

Varicella adıyla da bilinen suçieçği hastalığı oldukça bulaşıcı olan çocuk hastalıklarından biridir. Hangi virüsün neden olduğu hakkında kesin bir bilginin bulunamadığı suçiçeği hastalığı özellikle de 8 ila 10 yaş arasındaki çocuklarda ortaya çıkabilmektedir.

Suçiçeği Hastalığının Bulaşma Yolları Nelerdir?

Suçiçeği hastalığının bulaşma yolları ise hasta ile yakın temasta bulunulması, hastanın hapşırması ve öksürmesi ile doğrudan çevrede yer alan bireylere geçiş göstermektedir. Bu bakımdan suçiçeği hastalığı oldukça hızlı bir şekilde bulaşabilmektedir.

Suçiçeği Hastalığının Ne Gibi Belirtileri Bulunmaktadır?

Suçiçeği
Suçiçeği

Suçiçeği hastalığının bazı belirtileri de bulunmaktadır. Suçiçeği hastalığının belirtileri ise şunlardır;

 • Hafif ateş
 • Kafa derisinde meydana gelen deri döküntüleri
 • Kuru öksürük
 • Titreme
 • Baş ağrısı
 • Kaşıntı
 • Halsizlik
 • Huzursuzluk ve iştah kaybı gibi belirtiler göstermektedir.

Suçiçeği Hastalığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Suçiçeği hastalığının tedavisi oldukça kolaydır. Suçiçeği hastalığının tedavisinde uygulanan tedavi seçenekleri ise şunlardır;

 • İstirahat
 • Kişisel hijyen
 • Ateş düşürücüler ve ağrı kesiciler
 • Suçiçeği aşısı gibi tedavi seçenekleri uygulanmaktadır. Özellikle suçiçeği aşısının hastalığın tedavisinde oldukça önem taşıdığını belirtmekte faydalar görmekteyiz. Suçiçeği hastalığının önlenmesi açısından da önem taşıyan suçiçeği aşısı yalnızca tedavi amaçlı değil ayrıca önleme amaçlı olarak da uygulanmaktadır. Bu aşının 1 yaş ve üzeri için uygun olabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Suçiçeği hastalığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra suçiçeği hastalığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkındaki makalemizi sizlere sağlıklı günler dileyerek burada sonlandırmaktayız.

Not: Makale bilgilendirme içerikli olup reçete değildir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.