Suda çok kalınca neden sadece parmaklarımız buruşur?


Derimizin en dış tabakası büyük oranda keratinosit adı verilen hücrelerden oluşur. Bu hücrelerin yapısında keratin adı verilen bir protein bulunur. En dış tabakanın alt kısmında oluşan yeni keratinosit hücreleri üst kısımlardaki yaşlı keratinosit hücrelerini yukarı doğru iter. Yukarı doğru itilen yaşlı hücreler bir süre sonra ölür.

Derimiz sebum adı verilen ve derimizi koruyan yağlı bir salgıyla kaplıdır. Sebum derimizin içine suyun geçmemesini sağlar. Ancak suda uzun süre kaldığımızda sebum yok olur. Sebum olmadığında da su yüzeydeki ölü hücrelere ulaşır. Ölü hücrelerin yapısında bulunan keratin de bir miktar su emerek şişer. Bunun sonucunda derimizin yüzeyi genişler. Genişleyen dış tabaka normalde kapladığı alana sığamamaya başlar. Bu da derimizin buruşmasına neden olur.

Suda uzun süre kaldığımızda el ve ayaklarımız vücudumuzun diğer bölgelerinden daha çok buruşur. Bunun nedeni ölü hücrelerden oluşan tabakanın el ve ayaklarımızda çok daha kalın olmasıdır.

Banyodan sonra ellerimiz niçin buruşur?

Bütün vücudumuz, bir kısmı gözle görülebilen, büyük bir kısmı da ancak dikkatli bakınca fark edilen kıl ve tüylerle kaplıdır. Bu tüy ve kılların dibinde ‘sebum’ adı verilen yağ bezleri vardır. Bunların çıkardığı yağ, su geçirmez keratin bir tabaka oluşturur ve suyun derimizden içeri girmesini önleyerek derimizi yumuşak tutar.

Belki de en çok kullanılan yerler olmaları nedeni ile vücudumuzda sadece parmak uçlarımız ve tabanlarımızda kıl veya tüy yoktur. Dolayısı ile koruyucu keratin tabaka da yoktur. Ayrıca parmaklarımızın uçları ve ayaklarımızın tabanları kalın bir deri tabakası ile kaplanmıştır.

Parmaklarımızın uçları ve tabanlarımız suyun altında belli bir süre kalıp iyice ıslanırsa, osmos denilen daha sulu bir maddenin daha koyu bir maddenin içine girişi sonucunda derimizin altına su girer ve bu su burada kendine yer bulmak ister. Ancak buradaki kalın derimizin genleşerek bu suya ayırabileceği fazla yeri olmadığı için, aynen yazın çok sıcak havalarda yollardaki asfaltlarda olduğu gibi eğilir, bükülür yani büzüşür.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.