Suni Deri Nasıl Anlaşılır?


Suni deri, gerçek deriye alternatif olarak üretilen deridir. Gerçek deri görünümüne çok yakın olan suni deri, bazı durumlarda gerçeği ile zor ayırt edilir bir hal alabilir. Suni deri aynı zamanda lüks bir giyim malzemesi olan gerçek deriden daha ulaşılabilir fiyatlarla tüketiciyle buluşmaktadır. Bu yüzden suni deri, pek çok insan tarafından rahatlıkla sahip olunan ve kullanılan bir giyim materyal türüdür.

Günümüzde suni deri her renk ve her çeşit üretilebilmekte ve gerçek derinin tahtını sallamaktadır. Pvc ve poliüretan maddelerinden üretilen suni derinin doğduğu yer ise Çin’dir. Yapay liflerden ve malzemelerden üretilen bu derinin ömrü, gerçek deriye göre daha azdır. Suni deri belli bir zaman sonunda parçalanarak birbirinden ayrılır. Gerçek deri ise doğru bakım ve saklama koşulları uygulandığında 40 – 50 yıl kadar canlılığını sürdürebilmektedir.

Suni Deri Nasıl Anlaşılır?

Deri
Deri
  • Suni deriyi gerçek deriden ayırmanın en temel yollarından birisi, ürün etiketine bakmaktır. Ürün etiketinde üretici tarafından malzemenin kalitesi, cinsi ve bakım koşulları belirtilir. Bunun yanında gerçek deri ve suni deri ürünün dikiş ve kenar izleri de, derinin cinsi hakkında kullanıcıya ipucu verecektir.
  • Suni deride dikiş ve kenarlar kusursuza yakın şekilde yapılırken, gerçek deride derinin yapısı dolayısıyla derinin inceldiği ve kalınlaştığı yerler vardır. Bu nedenle dikiş ve kenar izleri ve derinin rengi hiç bir zaman kusursuz ve stabil olmayacaktır.
  • Deri kokusu da derinin cinsi hakkında bilgi verecektir. Gerçek deri kokusu ağırdır, bunun yanında suni deri genellikle kokusuzdur. Bir diğer deri analiz yöntemi ise, derinin su geçirme özelliğidir.
  • Gerçek deri yapısı gereği suyu az oranda emme özelliğine sahiptir. Suni deri ise, suyu emme özelliğine sahip olmamanın yanında suyu yüzeyde tutar ve içeri sokmaz.
  • Ayrıca gerçek deri, dokunulduğunda daha yumuşak ve canlı bir yüzeye dokunuyormuş hissine kapılınmasını sağlarken, suni deri soğuk ve yapay yüzeyi ile kendisini belli eder.
  • Bunun yanında gerçek deri tırnak ve parmak izlerine karşı duyarlıdır ve dokunulan yerlerde doğal olarak kaybolan iz yapar, suni deri ise bu tür hareketlere karşı duyarsız bir yapıya sahiptir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.