Suudi Arabistan Bayrağı ve Tarihi


Suudi Arabistan Bayrağının tarihi 18’inci yüz yıla dayanır. Bu tarih 1744 çıkan yeşil renk içinde beyaz ve büyük bir hilalden ibaret olan mecid emirliği bayrağına uzanır. 1902’de Abdulleziz bin Abdullrahman mecid’de krallığını ilan eder.

Aynı sene üzerinden mecid bayrağının üzerinde değişiklik kararı alınır ve yeşil bayrak ortasında bulunan hilali kaldırır ve yerine kelime-i tevhit La İlahe İllallah Muhammeden Resulullah cümlesi eklenir.

Suudi Arabistan Bayrağı

Öte yandan 1917’den 1920’ye kadar hicaz bölgesinde Şerif Hüseyinin bayraüı yükselir. 1920’ye gelindiğin’de Hüseyin Bin Ali bu bayrak’ta bazı değişiklikler yapar. Bugün Filis’tinde kullanılan bayrağın tasarımı bu bayrağın ile aynıdır. 1921 yılında Kral Abdulleziz mecid bayrağında yeniden değişikliğe gider ve bayrağın sol tarafına önceden koyduğu bölümü iptal ederek yerine beyaz bir kılıç ekler.

Bayrak bu hali ile bugün suudi’de kullanılan bayrak ile benzerlik taşıyordu. 1926 yılında mecid bayrağından beyaz kılıç kaldırılır. Yeşil bayrağın ortasına içinde Kelime-i tevhit yazılı bir çerçeve eklenir. 1926 yılında aynı şekilde hicaz bayrağından’da değişiklik olmaktadır. Ali bin Hüseyin Şerif Bayraktan beyaz rengi kaldırır ve bayrağın en altına sarı bir renk eklenir. 23 Eylül 1932 tarihinde kral Abdulleziz Arabistan krallığı adı altında birleşmiş olarak kraliyet namesi çıkartır’ki bu tarih bundan sonra ülkenin milli günü kabul edilmiştir.

Kral Abdulleziz bu devletin yeniden ilk hükümdarı olarak sürdürür. Suudi Arabistanın bayrağı İngiliz işgalinden kaçıp Suudi arabistana sığınıp hafız Behbet tarafından toparlanır. Kralın ilk bayrağı olarak özelliğinin alması ile bayrağı esas alarak kelime-i tevit ve beyaz bir kılıçtan oluşur. Ayrıca sonuna eklenen beyaz bir dikey şerit ile suudi krallığının bayrağı olarak kullanılmaya başlar. 1934 yılında bayrağın sol tarafında bulunan beyaz renkli iki bölüm küçültülür.

15 Mart 1923’te Kral Faysal Bin Abdulleziz Bin Abdullrahman’ın bugün kullanılan bayrak resmi olarak kullanılır. Bayrak’ta bulunan Yeşil renk İslamiye’te Kılıç güce ve kelime-i tevhit resmi kurallarının islamiyete olduğuna delalet eder.

29 Haziran 1984 tarihinde resmi olarak Suudi’lerin milli marşı televizyon ve radyolar’dan yayınlanmaya başladı. İki haremin hadinin adlandırılan Feht Bin Abdullezizin atadığı şair Faci tarafından milli marş oluşturulmuş müzisyen bin Hadi tarafından bestesi yapılmıştır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.