Suudi Arabistan’da Uygulanan 10 İlginç Yasak


Kadınların en kötü koşullar içinde yaşadığı ülkelerin başında gelen Suudi Arabistan, 10 bin din polisi ile kadınlara şeriat kurallarını uygulatıyor. Bu kanun ve yasaklara uymayanlar hapis cezası ve ya daölüm cezası verilebiliyor.

İşte Suudi Arabistan’da Uygulanan 10 İlginç Yasak

10 – Din Özgürlüğü

Suudi Arabistan hukuk sisteminde din özgürlüğü tanımamaktadır ve İslam dışı dinlerin kamusal alanlarda
ibadeti etkin bir biçimde yasaktır. Din değiştirmek ise ölüm cezasının uygulandığı suçlardan biridir.

9 – Lgbt Kanunu


Suudi Arabistan’da eşcinsel hakları değil tanınması, düşüncesi bile suça giriyor. Eşcinsellik, Suudi toplumunda tabu sayılır. hapis ve ölüm cezası ile cezalandırılır.

8 – Elbise ve Makyaj


Suudi Arabistan’da kadın ve kızlar, yabancılar da dahil, siyah giyinmek zorundadırlar. Giysileri ya çarşaf ya da ferace olacak, başları kapalı olup ayakları görünmemelidir. . Ayrıca erkeklerin dikkatini çekmemek için renkli çarşaf giymeleri de yasak.

7 – Kafir ve Uygunsunsuz İsimler.


Eğer Suudi Arabistan vatandaşıysanız, çocuğunuza aklınıza esen ismi koyamazsınız. Suudi İçişleri Bakanlığı tarafından yaklaşık 50 isim şeriat kurallarına ve krallık kültürüyle uyuşmadığı gerekçesiyle yasaklanmıştır.

6 – Sevgililer Günü

Neredeyse tüm dünyada kutlanan 14 Şubat Sevgililer Günü Suudi Arabistan’da yasak. Din adamlarına göre Sevgililer Günü, kadın ve erkek arasındaki romantik ilişkileri de arttırabilir. Bu yüzden 14 Şubat günü kırmızı giymek de kırmızı bir ürün satmak da yasak.

5 – Kardan Adam Yapmak


Suudi Arabistan iklim itibariyle sıcak ama az da olsa bu ülkede de kar yağıyor ve kar halk için bir neşe kaynağı. Maalesef Suudilerin kar keyfi kursaklarında kalmaya mahkûm çünkü yayınlanan fetvalar kardan adam yapmanın yasak ve sakıncalı sayılması gerektiğini söylüyor.Ülkedeki dini otoritelere göre kardan adam yapmak eğlenmek için bile olsa insan biçiminde bir heykel yapmak anlamına gelir ve
şeriat kanunlarınca günah sayılır.

4 – Pokemon


Yayınlandığı dönemde dünya çapında popüler olan Pokemon çizgi dizisi ise Siyonizmi yaydığı ve
kumarı teşvik ettiği gerekçesiyle Suudi Arabistan’da yasaklanmıştır.

3 – Kadınların Araba Sürmesi


Suudi Arabistan kadınların araba kullanmasının yasak olduğu tek ülke. Yasağa sebep olarak
“Batılı açık yaşam tarzına” ve geleneksel değerlerin erozyonuna yol açabileceği inancı gösteriliyor.

2 – Kadın – Erkek


Bir kadın doktorun erkek hastayı muayene etmesi yasak, erkek doktorun kadın hastaya müdahale etmesi hasta kadının yakınlarının tavrına bağlı.2002’de de Mekke’de bir kız öğrenci yurdunda çıkan yangında
erkek itfaiyecilerin binaya girmesine izin verilmeyince 15 kız öğrenci yanarak can vermişti.

1 – Santranç


Santrancın İslam dinine uygun olmadığını, zaman kaybı olduğu ve kumarı teşvik ettiği gerekçesiyle
Suudi Arabistan’da yasaklanmıştır. Müzik gibi Santrac’ında ” Küçük Günah ” adı altında yasaklanması dünya gündeminde çok konuşulmuştu.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.