Suyun Faydaları Nelerdir?


Hergün su içiyoruz biliyorsunuz ki su olmadan yaşam olmaz. Uzmanlar günde 1-4 bardak arası suyu aç karnına içerek suyun faydalarından daha fazla yararlanabilirsiniz.

Suyun Faydaları Nelerdir?

1-Sağlıklı yetişkin bir erkeğin vücut ağırlığının yüzde 50’si yetişkin kadının vücut ağırlığının yüzde 60’ını su oluşturmakta. Bebekler de bu oran yüzde 75 oranındadır. Yaş ile birlikte vücudumuzdaki su oranı azalmaktadır. Su yaşam kaynağı, vücudumuz için vazgeçilmez bir içecek.

2-Günlük beslenmemizde de tüketmemiz gereken ve sürekli üzerine basa basa söylediğimiz su bir yaşam kaynağıdır. Sağlığımız açısından faydalarını saymakla bitiremeyiz. Su en başta vücudumuzda dolaşan kanımızı sonuçta su oluşturmaktadır. Bu nedenle kan dolaşım ve lens dolaşımı için su çok önemli.

3-Su vücudumuzda oluşan metabolik atıkları atmamızda yardımcı olmakta, kemiklerimize eklem bölgelerimizin sağlığı için çok önemli.

4-Emziren annelerde süt verimini arttıran en önemli ve tek besin sudur. Su vücudumuzda vücut ısısını dengelemektedir. Kaybettiğimiz elektrotlerin yeniden yerine konulması için çok önemli.

5-Su kaynakları bölgeden bölgeye değiştiği için vücudumuzdaki kalsiyum gibi, magnezyum, fosfor gibi bir çok mineral içerisinde temel kaynak sudur. Bunun yanında iyot ve fosforun günlük gereksinimlerini sudan karşılamaktayız.

6-Susamadan su içmiyoruz, susamayı beklememek gereklidir. Susadığımız zaman vücudumuzda kayıp vardır demektir. Vücudumuzda günde yüzde 2 oranında su kaybı bile ciddi derece dikkat bozukluğuna ve yorgunluğa neden olmaktadır. O nedenle susamadan su tüketmek gerekiyor.

7-Günlük tükettiğimizi suyun yeterli olup olmadığını ölçmek çok kolaydır, idrar rengimizin açık sarı ve berrağa yakın bir renkte ise günlük su tüketimimiz normaldir.

8-Bir bireyin yaklaşık olarak 2.5 litre su tüketmesi genel sağlığımız için çok önemli. Bir çok kişi düşük su tüketiminden şikayetçi ama alışkanlığımızın olmadığından bahseder, su tüketimini artırmanın basit yolları vardır, içmiş olduğumuz suların içerisine limon dilimleri, nane yaprakları atmak bunlarla renklendirerek ya da çubuk tarçını atarak daha keyifli ve rahat su tüketimi sağlanabilir.

9Adet öncesi ağrıyı önlemektedir.

Kaynakhttps://www.dehasuaritma.com/


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.