Svetlana Aleksiyeviç kimdir?


1948 yılında Ukrayna’nın bir köyünde doğan Svetlana Aİeksiyeviç, kitapları ve tiyatro oyunları yirmiden fazla dile kazandırılmış, dünyaca ünlü bir gazeteci ve yazardır. Svetlana Aleksandrovna Aleksiyeviç’i 2015 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüştür.

Svetlana Aleksandrovna Aleksiyeviç, Beyaz Rus, 2015 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi araştırmacı gazeteci, yazar.

21 belgesel ve filmin yapımına katkıda bulunmuş, yazıları 19 ülkede yayınlanmıştır. Dördüncü kitabı olan “Çernobil’den Sesler‘i 1986 yılındaki nükleer felaketten sonra röportaj yaptığı yüzlerce kurban ve tanığın ifadelerinden yola çıkarak yazmıştır. Aleksiyeviç için, Çernobil bir kazadan fazlasıdır. Bu kaza aynı zamanda, radyoaktif bir felaketin yeni tehlikelerle dolu bir çağa yol açmasını simgelemektedir.

2015 yılı Nobel Edebiyat ödülü sahibi Svetlana Aleksiyeviç  2011 yılında ülkesine döndü ve başkenti Minsk’e yerleşti.

“Gerçek yaşama en yakın yazın yöntemini aradım. Gerçeklik beni mıknatıs gibi çeker, ipnotize eder ve kıvrandırır. Gerçekliği kağıt üzerinde yakalamaya çalıştım; sonunda insan seslerini ve insanların itiraflarını yazıya dökmeye karar verdim. Dünyayı bu şekilde görüp duyuyorum: yalnız seslerden oluşan bir koro, gündelik ayrıntılardan ibaret bir kolaj. Gözlerim ve kulaklarım bunları arıyor. Bu şekilde bütün duygusal ve zihinsel potansiyeli kavrayabiliyorum. Aynı zamanda hem yazar, hem de muhabir, sosyolog, psikolog ve rahip olmak durumundayım.”

Svetlana Aleksiyeviç Eserleri

  • Çinko Çocukları: (Sovyet-Afgan Savaşı ilk ağızdan anlatılmakta)
  • Çernobil’den Sesler (Çernobil kazasının ele alınmış.)
  • Savaşın Kadınsı Olmayan Yüzü (1985): Bu kitabı,  defalarca basılmış, iki milyon adetten daha fazla satış rakamına ulaşmıştır. Romanda, II. Dünya Savaşı orijinal bir bakış açısıyla bir kadının monologları şeklinde anlatılmaktadır.
  • Son Tanıklar: Çocuksu Olmayan Öyküler (The Last Witnesses: the Book of Unchildlike Storie):Savaşı yaşayan çocukların anıları yer almakta, savaş kadın ve çocukların gözünden adeta yeniden anlatılmakta, yepyeni bir duygu dünyasına kapı aralamaktadır.
  • Ölümle Efsunlananlar (Enchanted with Death): 1993 yılında SSCB’nin dağılması sonucunda umutsuzluğa kapılıp, intihara teşebbüs eden insanların öykülerini anlatır.

Türkçeye Çevirilen Eserleri:

  • Bir Nükleer Felaketin Sözlü Tarihi –Çernobil’den Sesler
  • Nazi İşgalinde Sovyet Kadınlar

Ödülleri

1985 Nikolay Ostrovskiy Ödülü-SSCB
1985 Konstantin Fedin Ödülü-SSCB
1985 Komsomol Ödülü-SSCB
1996 Tucholsky-Preis (İsveç PEN)
1997 Andrei Sinyavsky Prize
1998 Leipziger Book Prize on European Understanding
1998 Friedrich-Ebert-Stiftung-Preis
1999 Herder Prize
2005 National Book Critics Circle Award, Voices from Chernobyl
2007 Oxfam Novib/PEN Award
2011 Ryszard-Kapuściński-Preis (Polish)
2013 Peace Prize of the German Book Trade
2013 Prix Médicis essai, La Fin de l’homme rouge ou le temps du désenchantement
2014 Officier D’ordre Des Arts et Des Lettres De La Republique Francaise
2015 Nobel Edebiyat Ödülü


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.