Taht Oyunları – Game of Thrones Nedir? Genel Bakış


Taht Oyunları Geroge R.R. Martin’in kaleminden çıkan Buz ve Ateşin Şarkısı isimli epik fantezi roman serisinin ilk kitabıdır. 1996 yılında yayınlanmış olan roman 2011 senesinde David Benioff ve D. B. Weiss tarafından HBO için beyaz perdeye uyarlanmaya başlamıştır. 8 sene içerisinde 8 sezon ve 73 bölüm ile milyonları ekran başına getirmiştir. Sekiz senenin ardından 2019 senesinde sinema tarihinin en büyük yapımlarından biri olarak kabul edilen dizi final bölümünü yayınladı.

Taht Oyunları İsminin Kökeni

Game of Thrones
Game of Thrones

Taht Oyunları dizisinin isminin kökeni zamanında kralın yakın arkadaşlarından biri olan Eddard Stark’ın kralın eşi ve gelecekte de kraliçe olacak olan Cersei Lannister’a yapmış olduğu ihanet, ensest ilişkiye girme ve zina ile suçlamasından sonra Cersei Lannister’ın ona vermiş olduğu cevaptan gelmektedir. Cersei Eddard Stark’a “Taht oyunları oynuyorsan ya kazanır, ya da ölürsün. Orta bir yol yoktur.” şeklinde cevap verir, bu cümle dizinin geri kalanının da temasını oldukça güzel bir şekilde açıklamaktadır.

Taht Oyunları’na Genel Bir Bakış

Dizinin kurgusu boyunca, dizinin son sezonunda bir araya gelecek olan ana üç hikayenin gelişimine tanıklık etmekteyiz. Bunlardan ilki, aslında diziye de ismini veren Yedi Krallık’ın Demir Taht’ına sahip olabilmek veya tahttan bağımsızlığını ilan edebilmek üzere verilen mücadele üzerinden anlatılmaktadır. Bunlardan ikincisi ise tahtın gerçek varisinin tahta ulaşma çabası ve köleleri özgürleştirip şehirleri fethederek batıya doğru ilerlemesi etrafında kurgulanmış durumda. Üçüncü en büyük hikaye ise Kışyarı ve Gece Nöbeti’nin Akyürüyenler ile arasında gelişen gerilimi konu almaktadır. Bu üç ana hikaye dışında dizi onlarca karakterin gelişimini, daha birçok olayı ve mekanı seyircileriyle buluşturmuştur.

Epik Fantezi Olarak Taht Oyunları

George R.R. Martin’in kaleminden çıkanlaın uyarlaması olan dizide en çok ilgi çeken etmenlerin büyük bir kısmı da doğaüstü unsurlar. Büyü veya ejderhalar gibi daha birçok kurgudan alışık olduğumuz bazı unsurlar yapımcılar tarafından odağı olay örgüsünden çalmayacak şekilde, ustaca yerleştirilmişler. Epik fantezi türünde sıkça karşılaşılan “iyi” ve “kötü” arasındaki çatışmaya da burada şahit olmak mümkün.

Ne kadar kurguda yer alan doğaüstü unsurların bir kısmına başka kurgulardan alışık olsak da, Taht Oyunları kendine has da birçok doğaüstü unsur içermekte. Kızıl Rahibe Melisandra tarafından yayılan Işığın Lordu’nun dini, Akyürüyenler, Ormanın Çocukları gibi birçok detay tamamen diziye has kavramlar.

Ortaçağ Realizmi Olarak Taht Oyunları

Taht Oyunları’nın sahip olduğu epik fantezi yapımı kimliği dışında kalan kısım ise çok daha realistik bir konumda. Epik fantezik kurgularda işlenen temaların gerçek dünyayı yeterince yansıtmadığını düşünen George R.R. Martin, Taht Oyunları’nın oluşum sürecinde bu sebepten dolayı gerçekçi olmayan olay örgüsü, karakter gelişimi ve temalardan sakınmış. Böylece ne kadar epik fantezik olarak değerlendirilse de ortaçağ realizmi olarak çok daha güçlü bir kimliğe sahip olan bir yapım çıkmış seyircilerin karşısına.

George R.R. Martin daha önceki röportajlarından bir tanesinde insanlık tarihinin en büyük korkularının doğaüstü unsurlardan değil, tam aksine kendimizden doğduğunu söylemiştir. Taht Oyunları’nın da en çarpıcı özelliklerinden bir tanesinin bu gerçek dışı unsurlar arasında en küçük noktasına kadar detaylandırılmış gerçekçi karakter profili ve olay örgüsü olduğunu söylemek yanlış olmayacakır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.