Tarihte İcat Edilmiş En Absürt Şeyler


20. yüzyıl hayatımızı baştan aşağı değiştiren şeylerin icatları için milat oldu; televizyon, uçaklar ve bilgisayarlar bunlardan sadece birkaç tanesi. Elbette bu icatların arasında, temelleri kendilerinden önceki pek çok başarısız denemeye dayananlar da vardı. Kimisi tahmin edilen gibi çalışmadı, kimisi kullanması oldukça komplike olan mekanizmaları yüzünden insan hayatına kolaylaştırmaktan ziyade zorlaştırdı. Ancak bazı icatlar var ki, bugün bakıldığında ‘bunu kim düşünmüş?’ veya ‘bu şekilde nasıl kullanılmış?’ sorularını akıllara getiriyor. İşte bugün hayatımızı kolaylaştıran ve günlük hayatımızın bir parçası olan eşyalardan bazılarının kendileri ya da bugünkü muadilleri yerine icat edilmiş ‘absürt’ versiyonları…

Fırtına Külahları: Suya dayanıklı maskara icat edilmeden önce kadınların makyajlarının bozulmaması için icat edilmiş surat külahları.

Radyo şapka: Bugün akıllı telefonlarımızla dünya parmağımızın ucunda, ancak geçmişte bu gündemi yakalamak için radyo şapka kullanmak çok da az karşılaşılan bir şey değildi. Bugünlerde piyasaya sürülmek üzere olan sanal gerçeklik gözlüklerinin atası bu antenli gözlükler olabilir mi?

Vücudu saran can simitleri: Seneler önce kullanılan can yelekleri tüm vücudu saran uzun şeritlerden oluşuyordu. Fotoğraftaki herkes halinden memnun görünüyor ancak şu an kullanılanların göze bir nebze daha çok hitap ettiğini söylemek mümkün olabilir.

Gamze yapıcı: Geçmişte hayat gamzesi olmayanların üzülmesine mahal vermeyecek kadar kolaymış! Bu ‘gamze yapıcı’ aletin uzun süre kullanıldığında sonuç verdiğine inanılıyormuş.

Dişi makineli bisiklet: Çünkü dikiş makinesiz bir bisiklet gezisi düşünülemez, değil mi?

Aynalı sırt fırçası: Çünkü nerenizi temizlediğinizi görmeniz her şeyden daha önemli.

Maske bone: Yalnızca saçlarınızı değil, suratınızı da tamamen kapatan bu maske bone ile duş alırken kendinizi arı yetiştiricisi gibi hissedebilirsiniz.

Benzinli patenler: Hızdan ve stilden vazgeçmeyenler için!

Mini bisiklet: Ancak ayağınıza giyebileceğiniz bisikletler!

Yüz boşluklu şezlonglar! Yüzüstü yatarak kitap okumak isteyenler için:

Buz maskesi: Akşamdan kalma izleri yok etmek ve güzelleşmek için birebir…

Anne-baba kucağı: Anne ve babanın bebeklerini bir arada taşıyabilmeleri için geliştirilmiş bir aparat…


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.