Taş Evlerin Avantajları ve Dezavantajları


Taş evler sadece kırsal alanlarda bulunmuyor özellikle son dönemlerde şehirlerdeya da şehir merkezinin etrafındaki sakin alanlarda da görülmektedir.

Son zamanlarda, eski evlerin satın alınmasında bir eğilim oluşmuştur. Her şey için en iyi yapı malzemesi veya yapı tipi olmadığı doğrudur. Buyazımızda taş evlerin avantaj ve dezavantajlarını açıklayacağız.

Taş Evlerin Avantajı

Daha Fazla Konfor

Taş, yaz aylarında bize evin içinde çok sevdiğimiz tazeliği verir. Kışın,soğuğa, karlara, yağmura direnen evin ısısını korur. Yani, bir termal inversiyon oluşur.

Aşırı sıcak veya soğuk durumlarda, bir çeşit ek yalıtımın olması zarar görmez. Bu, başka bir malzemeden yapılmış bir evde de gerekli olabilir.

Taşın lehine bir başka özellik de harika bir ses yalıtıcısı olmasıdır. Ailenin mahremiyeti ve bir evin tüm sahipleri için çok önemli olan bir  avantajdır. Bu özellikle, çok fazla trafik veya aralıklı seslerin olduğu bir yerde yaşıyorsanız takdir edilmektedir.

Ve en korkulu durum olan yangınlar için de taşın yanmaz bir malzeme olduğunu bilmek önemlidir.

Bir diğer kayda değer nokta ise, her türlü yapıdaki düşük talepten dolayı çok ekonomik olmasıdır. Bir ev inşa etmeyi düşünürsek, bu büyük bir tasarruf sağlar.

Ayrıca, bu malzeme herhangi bir bakım gerektirmez, sonsuza kadar. Bu ek maliyetleri tamamen unutabilirsiniz. Zaman ve hava geçişi nedeniyle deformasyon ve lekeler nedeniyle duvarları boyamaya gerek yoktur. Her geçen yıl aynı görünüm ve renkte olacak.

Daha Estetik

Taş bir eve zarafet getirir. Evimize sağlamlık ve asalet gösteren bir görünüm verir.

Klasik bir tarz olmasına rağmen, çeşitli şekillerde ve renklerde bulunabilen bir malzemedir. Bu kişisel duygularınızı eve yansıtmanıza da yardımcı olacaktır.

Bu anlamda, her türlü doğal peyzaj ile uyum sağladığı için rustik ve kırsal evler için idealdir.

Taş ayrıca dekorasyonda çok önemli bir rol oynar. Sadece duvarlar veya bacalar gibi evin içinde değil, bahçelerde, duvarlarda veya dış taş duvarlarda da. Doğru ışık noktaları ile çok uyumlu ve hoş bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Taş Evlerin Dezavantajları

Taş evlerin birçok avantajı olduğunu biliyoruz. Ancak, bu malzemenin bir eve dahil edilip edilmeyeceğine karar verirken düşünülmesi gerekilen bazı detaylar vardır.

Bir taş evin en önemli sorunu nemdir. Bu tip evlerde hiçbir önlem alınmazsa kolayca görünebilir. Bunu akılda tutmak önemlidir, önlem alınırsa lekelerden ve evin içinde nem olmasını engelleyebilirisniz.

Ayrıca, inşaat süreci yavaş olabilir çünkü çok zaman ve özveri gerektirir. Ayrıca, bunu nasıl yapacağını bilen ustalar bulmak zor olabilir.

Taş evlerin bir diğer dezavantajı da hasar gördüğü ya da değiştirmeye karar verdiğinizde tamir edilmesi ya da değiştirilmesi zor bir malzemedir. Bu nedenle, karar konusunda net olmalısınız, çünkü gelecekte geri dönmek zor olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.