Tasarruflu Klima Kullanım Yolları


İnsanlar genellikle yazları sıcaktan, kışları da soğuktan şikâyet ederler. Yazın sıcağından, kışın soğuktan korunmak için, birçok çözüm üretiriz. Her iki mevsim için de ortak çözüm klimadır. Klima, bulunduğumuz ortamı rahat, konforlu, şartlara uygun hale getiren cihazın adıdır. Klima elektrikle çalışan bir cihazdır. Bu yüzden bulunduğumuz ortamı şartları uygun hale getirmek için uğraşırken cebimizdeki paraya da şüphesiz ki dikkat etmeliyiz. Klimayı bilinçsizce kullanmak cebimizdeki paradan ettiği gibi sağlığımızdan da edebilir.
Çeşitli özelliklerde birçok klima bulunmaktadır. A sınıfı, ayarlanabilen, geleceğiniz zamana göre hareket eden bazı özelikli klimalardır. Hangi özellikte klima alırsak alalım isteriz ki hem içimizi serinletsin hem de cebimizi yakmasın.
Peki, klima kullanımın da tasarruf etmek mümkün mü?
Evinizde alacağınız birkaç küçük önlemle klima kullanımında tasarruf etmeniz mümkündür. Siz yeter ki yaşam biçiminize uygun bir klima bulun. Örneğin; bütün gün evde yoksanız ya da aşırı nemli bir yerde yaşıyorsanız bu özelliklerinize uygun klima seçimi yapmalısınız.
Klima kullanımında tasarruf nasıl yapılır?

  • Klimaya yaz mevsiminde serinlemek için çok ihtiyacımız olur. Aynı zamanda yazın klima kullanımında oluşan hatalar siz serinlerken cebinizi yakmanıza sebep olur. Amacınız bulunduğunuz ortamı serinletmekse klimanızı çok düşük sıcaklığa ayarlamayın. Sizin istediğiniz serinlik bir anda gelmez ve azalttığınız her bir derece için klimanız elektrik kullanımını yüzde on arttırır ki bu da fazla para ödemeniz anlamına gelir. Bunun yerine sizin için uygun en yüksek sıcaklığı seçin.
  • Klimalardaki nem alma modu nemli şehirlerde yaşayan insanlar için bulunmaz bir fırsattır. Bulunduğunuz ortam aşırı nemli ise klimanızın nem alma modunda çalıştırmanız tasarruf etmenizi sağlar.
  • Çok sıcak günlerde güneş ışınlarının ortama girişini engelleyerek klimanızda enerji tasarrufu sağlayabilirisiniz. Engellemek için perde, kepenk gibi seçenekler kullanabilirsiniz.
  • Klimanın iç ve dış olmak üzere iki ünitesi bulunmaktadır. Sizin de anlayabileceğiniz gibi dış ünite dışarıda kalan kısımdır ve bu kısımına binanın en gölge yerine takılması gerekmektedir. İç ve dış ünitede tasarruf etmek için yapılması gereken en önemli şey serbest hava çıkışının sağlanmasıdır. Mesela; iç ünitenin serbest hava çıkışının sağlanması için önüne perde, mobilya gibi eşyaların konmaması gereklidir.
  • Gerekmeyen zamanlarda, amacı dışında kullanmayınız. Klimanın filtrelerini gerekli zamanlarda temizlenmeli, belli aralıklarla da yetkili servisine bakını yaptırmalıyız. Böylece klimamızın ömrü uzar.
  • Eğer binanızın yalıtımı iyi değilse klimanızın performansını etkileyecektir. Bir an önce yalıtım işinizi halletmelisiniz. Bu durum klimanızın gereğinden fazla çalışmasına neden olur. Bu da size ekstra masraf olarak geri döner.
  • Tasarruf etmenin diğer bir yolu da zamanlayıcı özelliği olan klimalar kullanmaktır istediğiniz zamana klimanızı kurarak sıcak ya da soğuk bir eve kavuşabilirsiniz.
  • Klima kullanımında az fatura gelmesini istiyorsanız kış aylarında evde olmasanız bile klimanızı kapatmamanız önerilmektedir. Çünkü kapadığınız sürede kar yaptığınızı düşünürsünüz fakat daha sonra klimanızı açtığınızda evi sizin istediğiniz sıcaklığa ulaştırmak için klimanız daha fazla enerji harcar. Bu nedenle evde olamasanız bile klimanızı belli bir sıcaklıkta bırakmanız önerilmektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.