Tavuk Ciğerinin Faydaları Nelerdir?


Bir çoğumuz ciğerden tiksinebiliriz ama tavuk ciğerinin bir çok faydalı etkileri vardır. Tavuk ciğerinin içindeki lift olduğu için ve kas oranı yüksek olduğu için tavuğun en yararlı organların birisidir. Bilhassa tavuk ciğeri vücuda alınan proteinin fazlasıyla vücudumuza kazandırır. Diğer büyükbaş veya küçükbaş hayvanların ciğerlerinden daha ekonomik ve daha az yağlıdır,lezzeti de harikadır.

Ciğeri pişireceğimiz zaman tavaya yağ çok az konulmalı yada yapıştırmadan pişirebilir seniz yağ koymadan kendi yağında pişirebilirsiniz. Ciğere tuz,karabiber,pul biber gibi baharat ekleyip daha fazla lezzet kazandırabilirsiniz. Fiyatları her marketlerde değişebilir ama ortalama 5-10 tl arasında 4 kişilik bir aileyi doyurabilir.

Tavuk ciğeri faydalarına gelirsek ;

Tavuk Ciğeri
Tavuk Ciğeri

Tavuk ciğeri lifler bulunduğu için proteinde bulunur yani proteinden yapılmış kaslar diyebiliriz. Buda vücudumuz yeteri kadar protein alır unutmadan vücuda fazla protein alındığında birikerek yağlanmaya başlar. Ayrıca folik asitte bolca vardır. Folik asitte beyne faydası vardır. Algılama ve kavrama yani zekayı güçlendirir. Yani tavuk ciğeri balık gibi faydası vardır beyne. Çocuklara,gelişmekte olan çocuklar bolca tüketilmesi faydalı olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.