Tavuk Karası Hastalığı Nedir? (Gece Körlüğü)


Tavuk Karası Hastalığı Nedir: Halk bu hastalığa tavuk karası diyor. Peki neden? Doktorlar arasında ise gece körlüğü diye bilinen bu hastalık A vitamininin vücutta yeterli seviyede bulunmamasından dolayı kaynaklanan bir göz hastalığıdır. Eğer yeterli miktarda balık, süt, yumurta gibi besinler tüketmez iseniz sizin de bu hastalıkla yüzleşme imkânınız vardır. Gözümüzün retina tabakasında bulunan ve göz için en önemli rodopsin maddesi A vitamini ile besleniyor. Eğer A vitamini alamazsak bu madde beslenemeyecek ve bizde hasta olacağız. Eğer A vitamini yeteri miktarda alamazsak gözümüz soluk bir hal almaya başlıyor ardından zayıflıyor ve gece körlüğü hastalığı meydana geliyor.

Ancak ümitsizliğe kapılmayın. Tavuk karası hastalığının tedavisi basittir. Ancak ışığın az olduğu mekânlarda ve alanlarda görme duyunuzu kaybetmiş gibi hissedebilirsiniz. Adeta çoğunlukla geceleri sürücülük yapan kişiler için bu hastalık çok tehlikelidir.

Hastalığın Nedenleri Nelerdir?

  • Süt ürünlerinin yeteri miktarda alınmaması
  • A vitamininin yeteri miktarda alınmaması
  • Düzensiz bir beslenme programına sahip olmanız
  • Gözlerinizi çok fazla yormanız
  • Çok ışıklı ortamda yaşamanız

Başlarda da dediğimiz gibi bu hastalığın en ana ve kesin sebebi süt ve süt ürünlerinin neredeyse hiç tüketilmemesidir. Tedavi sürecinde kesinlikle ilk doktor önerisi sütlü ürünleri yemeniz olacaktır. Bol bol tüketim yapınız. Rodopsin maddesi gece karanlıklarında gözü alıştırarak ortamı görebilmemizi sağlamaktadır. Bu maddenin önemini evinizde küçük bir deney yaparak anlayabilirsiniz. Gece olduğunda karanlık bir odaya girin, ışığı açın her yeri görebilirsiniz. Ancak ışığı kapattıktan sonra yaklaşık 2 dakika içinde her yeri rahat bir şekilde görebilmelisiniz. Eğer göremiyorsanız ve bu süre neredeyse 6 ila 7 dakika kadar sürüyorsa sizin de böyle bir rahatsızlığınız olabilir.

Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bir göz hastalığı olarak meydana gelmektedir. Farklılığı zaten anlaşılabilir. Yukarıda ki paragrafta anlattığım gibi zorlanırsınız. Ayrıntıları neredeyse fark etmeniz imkânsızdır. Gözlük kullanılması neredeyse hiçbir fayda sağlamaz. Doktorlar çoğunlukla A ve D vitaminlerini sıkça almanızı önermektedirler. Bunun yanı sıra iştahınızı açan haplar da önerirler. İlaç tedavisi bu noktalarda çok önemlidir. Ancak doktorunuzun dediklerini dinlemeniz en faydalısı olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.