Tavus Kuşunun Özellikleri Nelerdir?


kuyruğunu açtığında bir resim tablosundan fırlamış gibi bir görüntü çizen tavus kuşları harika tüyleri, canlı renkleri ve benekleriyle  insana görsel şölen yaşatır.

erkek tavus kuşu kuyruğunu açıp tüm ihtişamını göstererek dişi tavus kuşunu etkilemeye çalışır. zaten bu görüntü erkek tavus kuşuna özgüdür. dişilerin böyle bir kuyruğu yoktur

erkek tavus kuşu kuyruğunu açarak titretmeye başlar ve kuyruğundaki telekler birbirine değerek ses çıkarır. böylece dişinin dikkatini çekmiş olur.

dişilerin boyu erkek tavus kuşunun boyuna yakındır ancak öyle güzel kuyrukları yoktur. dişilerin rengi kahverengi ve yeşildir.

onların bu güzel görüntülerine karşılık sesleri oldukça çirkindir.

tavus kuşlarının Cava, Hint gibi türleri vardır. renklerinden dolayı Cava tavus kuşuna yeşil, Hint tavus kuşuna ise mavi tavuskuşu denir.

Tavus kuşlarının Yunan mitolojisinde de ayrı bir yeri vardır. Antik Yunan’da tavus kuşuna “Hera’nın kuşu” denirdir. bilindiği gibi Hera, tanrıların kralı Zeus’un eşiydi ve cennetin tanrıçasıydı. ayrıca bir inanışa göre ise tavus kuşunun kuyruğundaki göz şeklindeki benekler dev Argus’un 100 gözüydü.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.