Telkari Nedir?


Telkâri, sözlük anlamı olarak tel haline getirilmiş altın veya gümüşü örerek veya başka tekniklerle kakarak yapılan el işi sanatın adıdır. Telkâri genellikle Mardin yöresine ait oluşuyla bilinir. Günümüzde telkâri ustalarının sayısı hayli azalmıştır. Ankara Beypazarı’nda bu sanatın unutulmaması için açılmış atölyeler bulunmaktadır.

Telkâri Sanatı Nasıl Uygulanır?

Telkâri, tel ile yapılan sanattır. Telkâriye, Osmanlı döneminde vav harfi sıklıkla kullanıldığı için Vav İşi de denmektedir. Tel haline getirilmiş çoğunlukla gümüş madeni ile örülen aksesuar ve ziynet eşyaları yapılır. Bir örme işidir. Ancak teknik ve motif olarak diğer örme işlerden farklıdır. Kullanılan gümüş tel çoğunlukla 1 milimetre gibi ince bir teldir. Öncelikle bu teli elde etmek için gümüşün eritilmesi, uzatılması ve şekil verilmesi gibi zahmetli bir iş yapılmaktadır. Tel üretildikten sonra örme işlemine geçilir. Bu örme işi son derece zahmetli, hassas ve yorucu bir iştir.

Tel çeşitli motifler elde etmek için örülür, düğümlenir, dolanır ve kesilir. Bir ana iskelet etrafında yapılan bu örme işi ile kolye, yüzük, küpe, bileklik, bilezik, broş, tütün kutusu, kemer, tepsi, ayna gibi pek çok eşya ve aksesuar üretilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.