Temizlik takıntısı nedir? belirtileri nelerdir?


Takıntı ne demek?

Takıntıların hayatımızı ne kadar böldüğü çok önemli. Takıntı, kaygı bozukluklarının bir alt kümesidir, fobiler, panik atak gibi hastalıkların bir parçasıdır. Takıntının tarifi şudur; kişinin iradesi dışında unutmaya çalışsa da sürekli aklına geliyorsa takıntılıdır. Kişiyi rahatsız eder ve sürekli ona çözümler bulmaya çalışır, sonunda bu sorunlar kişinin bir parçası haline gelir.

Temizlik hastalığının belirtileri nelerdir?

-Kişi sürekli ellerini yıkar

-Evi temizler,

-Eve gelen bir misafirin ardından kullandığı her şeyi temizleyebilir.

-Zamanın çoğunu temizlik yaparak harcar.

-Kirli olduğunu düşündüğü her nesneyi yıkar ve temizlemeden kullanamaz.

Temizlik hastalığı olan kişiler de görülen takıntılar

-Dokunduğum her nesne ve cisimden mikrop bulaşmış olabilir mi?

-Banyo ihtiyacını karşılarken acaba tam anlamıyla temizlenmiş olabildim mi?

-Girilen cinsel ilişki sonrasında acaba hastalık çeşitlerinden biri bulaşmış olabilir mi?

-Evi temizlerken aynanın üstünde toz kalmış. Komple tekrar temizlik yapmalı mıyım?

-Simetri ve düzen takıntısı

-Eskiyen eşyaların atılmaması ve biriktirilmesi

stres

Genetik faktörler ve ailenin tutumu hastalığı tetiklemede etkili

Anne babada olmasa bile babaannede yada dedesinde takıntı olan kişiler tehlikede. Bazı hastalar 25 yaşındaki çocuğunu getirdiğinde 2 yaşında iken pantolonunu giydirirken bu olmadı diye ağlarmış. Bu da bize genetik kalıtımı düşündürmektedir. İkizlerde yapılan çalışmalarda da önemli bir benzerlik gözüküyor. Gelişimde hem bir genetik yatkınlık hem de ailenin yetiştirmesi önemli etken. Ailenin katı tutumları temizlik takıntısını tetikliyor.

Çok titizler dikkat

Çok titiz olan bir insan yaşadığı bir olay sonunda bunu takıntı hale getiriyor ve bu durum takıntı haline dönüşebiliyor. Bunlara da tetikleyen olaylar denmektedir. Örneğin;  kişi eşi ile ayrıldı ise bu olan takıntı hastalığını meydana çıkartabiliyor. O ana kadar ben zaten titizdim diyor. Sen biraz titizsin derlerdi ama işime gider gelirdim gelirdim kendimi idare ederdim diyor ama ondan sonra olay koptu işime gidemiyorum artık diyenler olmaktadır.

Hayatınıza engel oluyorsa sorundur

İşe geç kalma pahasına yatağa düzeltmek zorunda hissediyorsanız bu bir takıntıdır. Düzenlilik sorun değil ama başka önemli bir işin önüne geçmemesi gerekir. Hayata ne kadar engel olduğu takıntının derecesini göstermektedir.

Yatağınıza birisi gelip oturduğunda içinizi bir huzursuzluk kaplıyorsa, bir çocuk geldi diye huzursuz oluyor ve misafiriniz ile huzursuzluk yaşıyorsanız hayatınızda esnek olamıyorsanız o zaman sorun var demektir.

Temizlik hastalığının tedavisi

Temizlik hastalığı olan ve bu durumdan bir an önce kurtulmak isteyen kişiler için durum çaresiz değildir. Eğer böyle bir problemiz varsa, bu hastalığın tedavisinin olduğunu bilmelisiniz.

Uzmanlar tedaviye ilk olarak hastalığınızın yersiz ve anlamsız takıntılar olduğunu söyleyerek başlayacaktır. Hatta bu davranışın ağır bir ruhsal bunalıma yol açacağını anlatacak ve hastalığı yenme konusunda bilgiler sunacaktır. 2 yıl kadar sürebilen yüksek dozlarda antidepresan alımı hastalığın iyileşme aşamasında olumlu sonuçlar vermektedir. Temizlik hastalığı durumunun fazla ilerlememiş olması iyileşme sürecini daha da hızlandıracaktır. Ancak hastalık ileri derecelerde ise durum aynı şekilde olmayabilir.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.