Tik Nedir? Nasıl Geçer?


Tik, kişinin isteği dışında ortaya çıkan ve tekrarlanan hal ve hareketlerdi. Tikler, kişiden kişiye farklılık gösterir. Aynı zamanda tiklerin sıklığı ve şiddeti de değişkendir. Genetik ya da psikolojik nedenlerle oluşabilir. Bunun ilki genelde kalıcıdır. Motor tikler ve vokal tikler olmak üzere iki tür tik vardır. Motor tikler, göz kırpma, omuz silkme, baş sallama gibi istemsiz hareketlerin birden ortaya çıkmasıdır. Vokal tikler ise istemsizce karmaşık sesler çıkarma, konuşma bozuklukları, küfür etme gibi meydana gelir.

 Tik Nasıl Geçer?

Tik tedavisinde en önemli şey tedavinin sürekliliğidir. Bu tedavi tiklere göre uygulanır. Tedavide, psikolojik tedavi ya da ilaç tedavisi kullanılabilir. Her zaman ilaç tedavisi gerekmez, ancak tik yaşam kalitesini ve sosyal hayatı etkilemeye başladıysa ilaç tedavisi daha uygun görülebilir. Eğer tikler sürekli olarak değil belli durumlarda, kişinin gergin olduğu ya da yoğun ilgiye maruz kaldığı durumlarda ortaya çıkıyorsa bu ortamlardan uzak durmak tiklerin geçmesine yardımcı olacaktır.

 

Çocuklar için okuldaki öğretmenlerin bilgilendirilmesi ve okulda çocuğa destek çıkılması önemlidir. Özellikle vokal tiklerde çevreye bunun bir hastalık olduğu ve çocuğun denetiminde olmadığı anlatılmalıdır.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.