Tiroid bezi nedir? tiroid bezinin yapısı ve görevleri


Troid bezi boğazın ön tarafında adem elması olarakta bilinen troid kıkırdağının hemen altında bulunur. Soluk borusunun etrafındaki iki lobdan oluşur, küçük boyutuna rağmen troid bezinin önemli işlevi vardır. Troit bezi boynumuzun önünde soluk borusu kıkırdağının 2 cm altında yer alan yapı olarak kelebek şeklinde vücudumuzun en büyük endorpin bezidir.

Tiroid bezinin görevleri

  • Tiroit bezi vücudumuzun bütün metabolizmalarını yöneten sanki bir orkestra şefidir.
  • Troid bezi büyüme ve enerji hormonlarının önemli bir kısmını üretir. Tiroid hormonlarının üretimi TSH adı verilen başka bir hormon tarafından kontrol edilir. TSH beyinde hipotalamusun uyarılması ile hipofiz bezinden salgılanır.
  • Tiroid, tiroid hormonu üretmek için beslenme dışında ayrıca iyota ihtiyaç duyar. Tiroid bezi tarafından üretilen temel iki hor mon T4 olarak bilinen Tiroksin ve T3 olarak bilinen triiyodotironin.
  • Adlarında yer alan 3 ve 4 numaraları her hormonda bulunan iyodin atomlarının sayısını ifade eder. T4 aktif değildir ve vücut tarafından aktif formu olan T3’e dönüştürülür. Tiroid hormonu kanla taşınarak etki edeceği dokulara ulaşır.
  • Tiroid hormonu, başta büyüme, gelişme ve enerji tüketimi olmak üzere, vücudun bütün süreçlerinden önemli bir rol oynar.
  • Tiroid hormonu bozukluğu bu süreçlerde aksamaya sebep olur. Tiroid hormonun aşırı salgılanması vücut sürelerinin vücuda zarar vermesine yol açar.
  • Enerji üretimi için dokuların gıda ve kimyasal madde kullanışın; düzenlemektedir. Vücut ısısı ve adale enerjisinin tanzimiyle, vücudun büyüme ve gelişmesiyle, vücuttaki su ve tuz depolarından dağıtım işleriyle de ilgisi vardır.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.