Tiroid Nodülü Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


Tiroid nodülü guatrdan farklıdır. Nodüller guatrla birlikte gelişebilir veya tamamen sağlıklı bir tiroid dokusu içinde de bulunabilir. Sizler için tiroid nodülleri ile kapsamlı bilgiler derledik.

Tiroid Nodülü Nedir?

Tıpta gelişen çeşitli yöntemlerle birlikte, son dönemde özellikle başka hastalıklara yönelik görüntüleme arttıkça, tesadüfen keşfedilen bulgular doktorların aklını karıştırır hale geldi. Çünkü boyunda başka bir problem için bir ultrasonografi yapılırken, tiroidde tespit edilen nodüller, acaba kanser içeriyor mu ya da kansere dönüşür mü endişesine neden olur. Ama genellikle tiroid nodüllerinin çok az bir kısırımda kanser hücresi vardır. Doktor kontrolü bu konuda oldukça önemlidir.

Tiroid Nodülü Kansere Dönüşür mü?

Tiroid
Tiroid

Eğer ailenizde tiroid veya endokrin kanseri olan biri varsa, 30 yaşından daha genç veya 60 yaşından daha yaşlı iseniz, erkekseniz, daha önce özellikle boyun bölgesinde radyasyona maruz kalma durumunuz varsa; tespit edilen nodülün kanserli hücre içerme ihtimali daha yüksektir. Nodüller büyükse, ağrıya ve rahatsızlığa yol açıyorsa ve çok sert ise gene ihtimalin daha yüksek olduğunu söylemek gerek. Doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

Tiroid Nodülü Tedavisi

Tiroid nodülü, fizik muayene ile tespit edildiyse doktorunuz sizden özellikle iki inceleme isteyebilir. Bunlardan birincisi kan testidir. Kanda tiroid hormonlarının ve TSH’ın düzeyine bakılır. Böylece tiroid nodülü aktif olarak hormon salgılıyor mu, ona bakılır.

ikinci aşama nodülün renkli ultrasonografi ile değerlendirilmesidir. İyi bir radyolog, ultrasonografi ile nodülde var mı diye bakarak bunun ötesinde, nodülde veya birden fazla nodül varsa hangisinde İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi (İİAB) gerekli olduğunu söyler. Ultrason acısız ve yük getirmeyen, hasta açısından rahatlıkla tolere edilen bir görüntüleme yöntemidir.

Tiroid
Tiroid

İİAB ultrason altında nodülün içine iğne batırılması ve iğneden parça aspire edilmesidir. Bir ultrason kadar rahat olmasa da, ufak bir iğne acısı ile sınırlıdır. İİAB biyopsisi sayesinde nodül içindeki hücrelerin kanser hücresi içerip içermediğini veya risk derecesini belirleme şansı olur. Böylece bazı nodüller sadece belli aralıklarla ultrason ile takip edilir. Şüpheli olanlarda ameliyat gerekebilir.

Sintigrafi denilen tetkikte ise radyoaktif özellik eklenen iyot enjeksiyonu yapılır ve tiroid bu iyotu tuttuğunda rahatlıkla görüntülenir. Sintigrafi yıllar önce ilk basamak görüntüleme sistemi idi. Ama ultrason ve İİAB’nin bu kadar net sonuçlar vermesi sonrasında pek tercih edilmese de, halen tiroidin çok çalıştığı hipertiroidi vakalarında kullanılmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.