Toksin Nedir?


Toksin, canlılar için zehirli olan maddelerin ortak adı; toksin terimi kimi zaman yalnız canlıların kendiliğinden yaptığı zehirli maddeler (biyotoksin) için kullanılır. Bakteri, dinoflagellatlar ve algler gibi mikroorganizmaların yanı sıra, bazı mantarlar, üstün yapılı bitkiler ve hayvanlar da toksin üretir.

Kendilerini üreten canlıya çok az yararı olan bazı biyotoksinlerin canîımn metabolizmasında bilinmeyen bir rolü olabilir. Buna karşılık, rakiplerinin büyümesini baskı altına alanlar gibi, pek çoğu üretildiği canlıya önemli yarar sağlar. Bilinen binlerce bitki toksininin (fitotoksin) çoğunun üreticilerini belirli hayvanlardan, özellikle böceklerden koruduğu bilinir. Savunma işlevi olan benzer salgılar hayvanlar arasında da yaygındır ve dokularda yaygın olarak bulunabileceği gibi belirli dokularda yoğunlaşmış da olabilir. Bu durumda diken ya da diş gibi bir taşıyıcı sisteme gereksinim duyulur. Örümcek ve yılan gibi çok sayıda hayvanda avlanma amacıyla gelişen zehir, savunma amacıyla da kullanılır.

Normal olarak eti yenebilen balık ve kabuklu deniz hayvanlarının çoğu zehirli bitkiler ve alglerle beslendikten sonra zehirli olur; bu hayvanı besin olarak yiyen insanlarda balık zehirlenmesi(*) olarak bilinen tablo ortaya çıkar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.