Topluluk Önünde Konuşma Korkumu Nasıl Yenerim?


Bilgiyi doğru aktaran anlamlı ifadeler kullanmak için ilk önce özgüvenli olmak ve beden dilini iyi kullanmak gerekir. İletişimde yapılan araştırmalar sözün yüzde 7, sesin yüzde 38, beden dilinin 55 etkili olduğunu gösterir. Bu da bir çok politikacı seçim öncesi arenalara çıkar konuşmalar yapar hepsi aynı şeyleri söylerler ama içlerinden bir tanesi seçimi kazanır çünkü o sesini doğru kullanıyordur ve özellikle beden dilini çok etkili kullanıyordur. Konuşma yapacağımız konuyu iyi bilmek ve konuya hakim olmak gerekir ve her konuşmadan sonra kendini eleştirmek ilerleyen zamanlarda daha kusursuz olmanızı sağlar.

Önce Korkunuzu Yenin

Önce korkunun kendisini yenin, kendinize sahne korkusu demek yerine onun yerine sahne heyecanı demelisiniz. Çünkü heyecan yönetebilen bir kavramdır. Dolayısıyla sahne heyecanını nasıl yönetebiliriz diye bu sürece bakmanız sizi bir adım ileri götürmektedir.

Sahne heyecanını yenmek için yapılacaklar

konuşma toplantı

  • Bir dayanak bulun, yani bir uzaktan kumanda, küçük notlarınız ya da bir kalem. Genelde sahneye çıktığımız zaman elimizi nereye koyacağımızı bilemeyiz. Minikte olsa b bir kalem güven verir.

 

  • Egoist olmayın. Egoist olmayın derken, konuşmanız ile ilgili beyninizin merkezine kendinizi koymayın. Sahne heyecanını nasıl yeneceğim? insanların karşısında rezil olacağım? insanlar beni değerlendirecek belki başarısız bulacak? kalbim hızlıca atacak? terleyeceğim gibi cümlelere takılıp kalmayın. Bütün bu cümleler aslında “ben” ile ile ilgili. Dolayısıyla ben merkezli olmak yerine beyninizin merkezine dinleyicilerini koyun. Dolayısıyla dinleyici odaklı düşünün yani egosit olmayın.

 

  • Mükemmeliyetçi olmayın. Her şeyi en iyi şekilde yapma gayreti kişiye hata yaptırır. İnsanı hata yapabiliriz, şaşırabilir bu çok doğal. Mükemmeliyetçi yapı farkında olmadan sizi hataya odaklar. Yani heyecanlanmamalıyım dedikçe heyecan, hata yapmamalıyım dedikçe hataya endeksli olursunuz. Dolayısıyla mükemmel olayım derken iyi bir konuşma yapamaz hale gelirsiniz.

 

  • Samimi olun. Samimi  bir şekilde konuşma yapıyorsanız dinleyiciler sizi tolerans tanıyacaktır. Ufak tefek yapacağınız hatalara çok fazla takılmayacaklardır. Ama siz kafanızı çok fazla hata yapmamalıyım endişesine takarsanız hata yapma ihtimalini arttırırsınız.

 

  • Bir kişiye konuştuğunuzu düşünün, karşınız da yüz kişi ya da bin kişi olsun bir kişiye konuştuğunuzu düşünün. Arkadaşınızla konuştuğunuz zaman heyecanlanmazsınız, ben binlerce kişinin karşınıza çıkacağım demek bile heyecanınızı artırır. Arkadaşınız ile konuşuyormuş gibi düşünürseniz konuşmalarınız doğal ve sohbet havasında geçer.

 

  • Hazırlanın. Mutlaka hazırlanın, eğer hazırlığı ihmal ederseniz başarısızlığı hazırlarsınız. Ne kadar iyi bilirseniz bilin mutlaka hazırlık yapabilirsiniz. Hazırlık sahne heyecanını yenmek için çok önemlidir. Hazırlık yapmak demek ezberlemek demek değildir. Ezberlediğiniz zaman konunuzu ya da dinleyicilerinizi düşünmek yerine ezberlediğiniz sözcükleri hatırlamaya çalışırsınız. Bu hem sizin doğallığınızı yok eder, hem de sahne heyecanınızı arttırır.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.