Topuk Dikeni Neden Olur?


Uyandıktan ya da bir süre dinlendikten sonra ayağa kalkınca özellikle ilk birkaç adımda topukta yaşanan şiddetli batma hissi genellikle topuk dikenine işaret eder. Topuk dikeni, topuk kemiğinin altında kalsiyum birikmesinden kaynaklanan kemiksi özellikte bir çıkıntıdır. Basma esnasında alttaki dokuya batarak rahatsızlık hissi yaratan bu çıkıntının uzunluğu 2 cm’ye kadar olabilir ve bu büyüklükteki topuk dikenleri röntgenle kolayca tespit edilebilir.

Topuk dikeni sendromu olarak adlandırılan durumda topuk dikenleri röntgenle tespit edilemeyecek kadar küçüktür. “Plantar fasit” olarak adlandırılan ayak kemerindeki iltihaplanmadan kaynaklanan rahatsızlık da çoğu zaman topuk dikeni olarak tanımlanır. Aslında topuk dikeni olmamasına rağmen bu durumun sonucunda kişide topuk dikeni oluşumu meydana gelebilir.

Topuk Dikeni Neden Olur?

Topuk dikenleri ayaktaki kas ve kas bağlarının zorlanması sonucunda topuk kemiği zarının aşınması ile meydana gelir. Bu durum ise ayağı aşırı zorlayan hareketlerden kaynaklanır. Aşırı kilolu olma, uzun süre ayakta kalma, uzun süreli yürüyüşler yapma, düz ve sert bir zeminde egzersiz yapma ve egzersiz esnasında spor ayakkabı giymeme gibi durumlar topuk dikeni oluşumunda etkilidir.

Yanlış ayakkabı seçimi de bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına yol açabilir. Ayağa uygun olmayan ayakkabı tercih edilmesi ve ayakkabı tabanının sert malzemeden yapılmış olması topuk dikeni oluşumuna sebep olabilir. Ayak tabanındaki yapısal bozukluklar ve kavisler ile yanlış basma alışkanlıkları da ayak tabanına binen yükün dengesiz dağılmasında etkilidir ve bu durumda topuk dikeninin ortaya çıkma olasılığı oldukça artar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.